Doping prokázán! Vítěz Velké pardubické bude poprvé v historii diskvalifikován

- Ostatní sporty autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Poprvé v historii Velké pardubické dojde k diskvalifikaci vítěze. Analýza vzorku B totiž potvrdila, že triumfující kůň Nikas měl po říjnovém dostihu v těle zakázané alkaloidy kofein a teobromin. Na první místo se tak posune Ribelino s žokejem Pavlem Kašným.

Kůň Nikas s žokejem Markem Stromským zdolal ve finiši 125. ročníku slavného dostihu druhého Ribelina a třetího Zarifa

Kůň Nikas s žokejem Markem Stromským zdolal ve finiši 125. ročníku slavného dostihu druhého Ribelina a třetího Zarifa,zdroj: Profimedia.cz

Trenér vítězného koně Stanislav Popelka na tiskové konferenci uvedl, že Nikas dostal zakázané látky v krmivu, což zjistil na základě rozboru potravy. Bude chtít očistit své jméno a hodlá učinit právní kroky.

Vítěz slavné steeplechase Nikas neprošel dopingovou kontrolou 11. října stejně jako další svěřenec trenéra Popelky Čáriray, který o den dříve v Pardubicích vyhrál Křišťálový pohár. Vzorky A zkoumala laboratoř v Kolíně nad Rýnem a jejich výsledky potvrdila po testech vzorků B laboratoř v britském Newmarketu.

"Diskvalifikován kůň ještě není, to rozhodne Pořádková komise, ale ta musí postupovat podle předpisů. A podle mého soudu nemá jinou možnost, jelikož orgány jsou povinen držet se řádů a ty říkají, že kromě jiného je za užití zakázaných látek diskvalifikace," řekl prezident Jockey Clubu Jiří Charvát.

Hodnoty theobrominu, obsaženého třeba v kakaových bobech a čokoládě, v Nikasově těle byly podle rozborů překročeny jen stopově. Povolená hranice theobrominu je dva mikrogramy v mililitru moči a přítomno bylo 2,89, přičemž nepřesnost měření je 0,506. "To, že šlo o nepatrné množství, má význam na to, v jaké míře šlo o zavinění, a o následném trestu vůči subjektům," uvedl Charvát.

Popelka si nechal prozkoumat všechny vzorky krmení, které koním dává. "Výsledky prokázaly, že k pochybení došlo ze strany u společnosti Toubecká hospodářská a.s.," uvedl Popelka s tím, že obsažené zakázané látky nebyly na výrobku uvedeny. "Spoléhal jsem na garantovaný obsah a hodnoty udávané výrobcem," doplnil trenér.

"Přestože obě látky nejsou typicky dopingové a nemohly ovlivnit výkonnost koně v dostihu, respektuji, že jsou na seznamu zakázaných látek. Proto jsem se rozhodl, že podniknu právní kroky, které by mně i realizačnímu týmu zajistily alespoň částečnou satisfakci a v budoucnu se tak eliminovaly obdobné situace," řekl Popelka.

Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli Petru Kupkovi, který vlastní stáj Casto, prémii dva miliony korun. O tu nyní přijde.

V sedle Nikase se v dostihu z výhry radoval žokej Marek Stromský. Diskvalifikace pro něj znamená další hořké zklamání, která při Velké pardubické v minulosti zažil - s běloušem Amant Grisem projel v roce 2008 cílem první, ale byl diskvalifikován za nedodržení trasy, o dva roky později doběhli těsně druzí.

Kašný, vzdálený bratranec Stromského, tak vyhraje Velkou pardubickou poprvé. "Až se za deset let někdo podívá, kdo vyhrál v roce 2015 Velkou, bude napsané Ribelino, žokej Kašný. Ale euforie, když projedete kolem cílového mezníku, se nahradit nedají. Je to vítězství od zeleného stolu. Jistě, že to těší, ale ne z hlediska žokeje. Tomu jde nejvíc o ty bezprostřední pocity, ne o finanční prémii," řekl Kašný serveru iSport už v listopadu.

Tagy: doping Velká Pardubická diskvalifikace

Zdroje: ČTK