Fed Cup: Tenistky si letí do Belgie pro postup do finále

- Sport autor: Jakub Procházka

České tenistky v pondělí odletěly do Belgie, kde chtějí zlomit prokletí, využít nabídnutou šanci a postoupit po třiadvaceti letech do finále Fed Cupu. Pomoci by jim mělo oslabení soupeře o klíčovou hráčku.

Tým kapitána Petra Pály se v hale v Charleroi utká o nadcházejícím víkendu v semifinále s domácím týmem, který je oslaben o zraněnou druhou hráčku světa Kim Clijstersovou. 

Nejhezčí tým světa

Z Prahy přes Brusel do Charleroi zamířilo kvarteto Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Barbora Záhlavová-Strýcová a Iveta Benešová. "Nejhezčí tým světa už jste a bylo by dobrý být i nejlepší tým světa," rozloučil se s nimi tenisový šéf Ivo Kaderka. 

Češky jsou potřetí za sebou v semifinále Fed Cupu, ale loni ani předloni do finále nepostoupily. Velkou šanci měly v roce 2009 v Brně proti Američankám, ale ve čtyřhře Květa Peschkeová s Benešovou nevyužily mečbol. Loni jasně prohrály v Itálii. 

Teď se pokusí uspět napotřetí. "Snad bude platit, že do třetice všeho dobrého. Oni nemají Clijstersovou, a tak se role favoritů otočily. Věřím, že nám to nevadí a zhostíme se toho dobře a v Belgii vyhrajeme," vyhlásil kapitán Pála. "Nepřemýšlel jsem nad tím, kdy by mohlo být rozhodnuto. Hlavní je, aby to bylo pro nás." 

Ve finále naposledy se Sukovou a Novotnou

Tenistky se sjely na letiště z různých koutů republiky. Šafářová s Kvitovou z Prostějova, Benešová z Prahy, Záhlavová-Strýcová zůstala po příletu z Marbelly rovněž v české metropoli. "Šance na finále je velká a bylo by krásné se do něj dostat. Už semifinále je ale velký úspěch a udělám vše, abychom vyhrály," řekla Šafářová. 

Finále ženské obdoby Davisova poháru hrály české tenistky naposledy v roce 1988 ještě pod hlavičkou Československa, tehdy se z titulu radovaly hvězdy Jana Novotná s Helenou Sukovou. Navázat na ně by pro hráčky bylo velkou poctou. "Určitě, historie je pěkná, ale teď žijeme současností a všechny chceme nakouknout do finále," řekla Kvitová. "Nejdříve ale musíme vyhrát semifinále a pak až se bavme o finále a porovnávejme generace," řekla Záhlavová-Strýcová. 

Hraje se v hale

V Charleroi se bude hrát v hale na povrchu decotruf. Hráčky se už připravovaly na antukovou sezonu, ale návrat do haly jim nevadí. "Každý týden si na nějaký povrch zvykáme a jsou rozdíly i mezi jednotlivými antukami," řekla Šafářová. 

Pozici jedničky místo Clijstersové zaujme v belgické nominaci Yanina Wickmayerová (23. v žebříčku WTA), druhou singlistkou bude Kirsten Flipkensová, až 103. hráčka světa. "Jsem favority, ale jednoduché to určitě nebude. Musíme bojovat," konstatoval Pála. 

V jediném dosavadním vzájemném duelu Belgie v roce 1989 prohrála s tehdejším československým výběrem v prvním kole v Tokiu všechny tři zápasy.

Tagy: Česko Belgie tenis semifinále

Zdroje: ČTK