FIFA má jasné důkazy o korupci svých šéfů

- Sport autor: Jakub Procházka

Etická komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) má jasné důkazy, že se kandidát na prezidenta FIFA Mohamed bin Hammám a viceprezident FIFA Jack Warner dopustili korupčního jednání. Na základě těchto důkazů byli oba už v květnu suspendováni.

Trinidaďan Warner dokonce v pondělí v souvislosti s aférou rezignoval na svou funkci ve FIFA a pozici prezidenta středoamerické zóny CONCACAF. Mezinárodní federace následně jeho vyšetřování ukončila a oznámila, že ctí presumpci neviny. 

Ze zprávy etické komise pod vedením namibijského soudce Petruse Damuseba podle agentury Reuters vyplývá, že Bin Hammám byl zapleten do korupce a Warner byl spolupachatel. 

Obálka s desítkami tisíc

K pokusu o uplácení podle zprávy došlo na jednání Karibské fotbalové unie (CFU) ve Warnerově Trinidadu. "Při tomto setkání pan Bin Hammám nabídl, minimálně nepřímo a tajně, každému členovi asociace obálku obsahující 40 tisíc. Etická komise je přesvědčena o tom, že obviněný (Warner) o těchto platbách věděl a přehlížel je. Tyto finanční dary se dají vysvětlit pouze tak, že měly souvislost s prezidentskými volbami FIFA 1. července 2011," stojí ve zprávě etické komise. 

Bin Hammám vždy korupční jednání popíral a obdobně reagoval na aktuálně zveřejněnou zprávu.

"Nemůžu říct nic jiného než znovu odmítnout nařčení a ujistit, že jsem během mimořádného kongresu na Trinidadu nic špatného neudělal," vzkázal prostřednictvím mluvčího Katařan Bin Hammám, jenž po obvinění z uplácení odstoupil z kandidatury na funkci prezidenta FIFA, jímž zůstal Sepp Blatter.

Tagy: korupce dukazy FIFA

Zdroje: ČTK