Finále Davis Cupu zahájí Štěpánek s Ferrerem

- Tenis autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Radek Štěpánek odstartuje útok českých tenistů na triumf v jubilejním stém finále Davisova poháru proti obhájcům titulu Španělům. Česká dvojka se v úvodní páteční dvouhře utká od 16:00 s Davidem Ferrerem. K druhému duelu na rychlý povrch pražské O2 areny nastoupí světová šestka Tomáš Berdych a Nicolás Almagro. O pořadí zápasů rozhodl dnešní los v Obecním domě. 

Los tenisového turnaje Davis Cup

Los tenisového turnaje Davis Cup,zdroj: Mediafax

Do čtyřhry kapitán Navrátil nahlásil dvojici Lukáš Rosol, Ivo Minář, ale hrát by v sobotu měla osvědčená dvojice Berdych, Štěpánek. Španělé mají připraveny vítěze Turnaje mistrů z Londýna Marcela Granollerse a Marka Lópeze. V neděli jsou tradičně nejdříve v plánu zápasy jedniček a po nich dvojek týmů. 

Domácí výběr chce navázat na 32 let starý a dosud jediný zisk slavné "salátové mísy", kterou v Praze v roce 1980 vybojoval tehdejší československý výběr v čele s Ivanem Lendlem. Španělé naopak týmové soutěži kralují v posledním desetiletí. Útočí na čtvrtý triumf za pět let a šestý od jejich prvního úspěchu v roce 2000. 

Nebude to žádná sranda

Výběr kapitána Jaroslava Navrátila s oporami Berdychem a Štěpánkem je ve finále podruhé během tří let. V roce 2009 nestačil v Barceloně na Španěly, s kterými celkově Češi prohrávají ve vzájemné bilanci 2:4 a naposledy je porazili v roce 1971. 

Štěpánek za čtrnáct dnů oslaví čtyřiatřicetiny a zkusí zastavit rozjetého Ferrera. V duelu se světovou pětkou a letošním vítězem sedmi turnajů by mu měl pomoci rychlý povrch, pestrá hra a nejspíše časté útočné výpady k síti. Ferrera Štěpánek porazil třikrát z devíti zápasů, naposledy na trávě ve Wimbledonu 2009. 

Berdychovi dodává před zápasem s Almagrem sebevědomí, že španělskou dvojku letos porazil třikrát ze čtyř zápasů a celkově vede 8:3. "Bude ale hodně nepříjemný. Nebude to žádná sranda," nepodceňuje Berdych soupeře. 

Tenistky obhájily titul

Češi postoupili do finále po výhrách 4:1 nad Itálií v Ostravě i v Praze nad Srbskem, kterému chyběl Novak Djokovič. V semifinále pak vyhráli na horké půdě v Argentině 3:2. Ve všech třech případech zařídili vítězství Berdych a Štěpánek

Čeští reprezentanti se ve vyprodané hale pokusí navázat na tenistky, které porazily před čtrnácti dny ve stejné hale Srbsko a obhájily titul ve Fed Cupu. 

Pokud tenisté vyhrají Davis Cup, Česko se stane první zemí světa, která v jednom roce vyhrála Hopmanův pohár smíšených dvojic, Fed Cup i Davis Cup.

Program finále: 

ČR - Španělsko (Praha, O2 arena, tvrdý povrch): 

Pátek (16:00): Štěpánek (v žebříčku 37. ve dvouhře ATP) - Ferrer (5.), Berdych (6.) - Almagro (11.)
Sobota (14:00): Rosol (73.), Minář (186.) - M. López (6. ve čtyřhře ATP), Granollers (10. ve čtyřhře)
Neděle: (13:00): Berdych - Ferrer, Štěpánek - Almagro

Tagy: Praha O2 Arena tenis losování Davis Cup

Zdroje: ČTK