Finále Fed Cupu zahájí Kvitová, Plíšková dostala přednost před Šafářovou

- Tenis autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Česká nominace na sobotní zápasy finále Fed Cupu nabídla jedno překvapení. Ve dvouhrách se totiž na kurtu představí Petra Kvitová, jejíž zápas s Anastasií Pavljučenkovovou zahájí víkendový program, a Karolína Plíšková. Ta dostala v nominaci přednost před očekávanou dvojkou českého týmu Lucií Šafářovou. 

Překvapivou dvojkou českého týmu je Karolína Plíšková

Překvapivou dvojkou českého týmu je Karolína Plíšková,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Souboj s Ruskem je reprízou finále z Moskvy 2011. Tenistky před čtyřmi lety vyhrály a získaly první titul v historii samostatné České republiky. Zahájily tím úspěšnou éru, kterou korunovaly dalšími triumfy v letech 2012 a 2014. Do třetice se nyní pokusí triumfovat doma. Před rokem ve finále zdolaly Němky, o dva roky dříve porazily Srbky. Celkově si můžou Češky připsat na konto už devátý vavřín.

"Už jsme doma vyhrály dvakrát a jsme rády, že na druhé straně budou silné soupeřky. O to větší radost bude, když vyhrajeme," řekla Kvitová.

Kvitová od sezony 2011 prohrála z 22 zápasů ve Fed Cupu jen dva, ve finálových bitvách má na kontě pět výher a jednu porážku. S Pavljučenkovovou má bilanci 6:3. Naposledy Rusku porazila letos cestou za titulem v Madridu.

Plíšková se s bývalou světovou jedničkou a pětinásobnou grandslamovou šampionkou Šarapovovou ještě nestřetla. Do souboje s hvězdou světového tenisu půjde bez obav. "Budu vědět, že je to Šarapovová, ale respekt na kurt nepatří," řekla.

Světová čtyřka Šarapovová před finále opakovaně prohlásila, že ruský tým není v Praze favoritem. "Možná se ze sebe snaží sejmout tlak, ale já myslím, že to bude vyrovnaný. Je to otevřený a fakt si myslím, že to bude těsný," uvažoval kapitán Pála.

Je možné, že v nedělních dvouhrách kapitán Pála pošle na dvorec Šafářovou. "Rozhodneme se podle soboty," řekl při oznámení nominace. Stejně tak není definitivní dvojice pro čtyřhru, kterou zatím tvoří Šafářová s Barborou Strýcovou. Na ruské straně jsou nahlášeny Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová.

Souboje s ruskými týmy ve všech sportech bývají pro Česko vzhledem k historii vždy sledovanější a vypjatější než proti jiným výběrům. Finále Fed Cupu by mohlo být další velkou kapitolou v historii česko-ruských duelů. "Věřme tomu," řekl Pála.

Domácí tým opět spoléhá na podporu vyprodaného třináctitisícového hlediště. "Čím budou (diváci) bouřlivější, tím to pro nás bude lepší," prohlásil Pála. "O diváky se nebojím. Víme, jak nás tady dokážou hnát, a určitě to předvedou i letos," dodala Kvitová.

S tenistkami Ruska, respektive Sovětského svazu, se Češky utkaly dosud pětkrát a třikrát vyhrály. Naposledy zvítězily ve zmíněném finále v roce 2011.

Program finále: 

ČR - Rusko (Praha, O2 arena, tvrdý povrch):

Sobota (14:00): Kvitová (6. v pořadí dvouhry WTA) - Pavljučenkovová (28.), Karolína Plíšková (11.) - Šarapovová (4.).

Neděle (12:00): Kvitová - Šarapovová, Karolína Plíšková - Pavljučenkovová; Strýcová, Šafářová - Makarovová, Vesninová.

Tagy: fed cup české tenistky

Zdroje: ČTK