Florbal: Střešovice usilují o čtrnáctý titul, Ostrava sní o premiérovém

- Sport autor: Jakub Procházka

Florbalisté Tatranu Střešovice budou ve finálové sérii extraligy útočit na svůj čtrnáctý titul v osmnáctileté historii soutěže a také na start v novém Poháru mistrů evropských zemí, který hostí v říjnu Mladá Boleslav.

Sesadit úřadujícího šampiona z trůnu se pokusí FBC Ostrava, který po resuscitaci po minulé nepodařené sezoně má jistou už dvanáctou medaili, ale útočí na premiérový triumf. Série startuje o víkendu v Praze. 

Oba celky mají za sebou dramatické semifinálové bitvy, které zvládly až ve středu po pěti zápasech a obrátily série ze stavu 1:2. Střešovice přešly v pražském derby přes Chodov a FBC Ostrava také v městském souboji přes Vítkovice. Finále z posledních tří let mezi Tatranem a Vítkovicemi se tak opakovat nebude, ale nabízí dřívější tradiční klání Střešovic s dalším ostravským klubem. 

Fridrich: Soupeř je ve velkém laufu

Kapitán Pražanů Milan Fridrich ví, že Tatran čeká v boji o titul těžký soupeř. "Oni jsou ve velkém laufu. Zvedli se ze spodku, hrají v této sezoně opravdu fantasticky. Mají spoustu šikovných hráčů, hrajou dlouhou dobu, ale teď se jejich trenérovi (Smetákovi) opravdu podařilo vyždímat potenciál, který v mužstvu byl. Mají pevný režim, funguje to," ocenil Fridrich. "Mají osm devět hráčů, kteří pravidelně bodují a jsou schopní rozhodovat zápasy. Nestojí to na jedné pětce nebo na jednom hráči, což je jejich velká výhoda."
    Tatran už do sezony vstupoval s jasným cílem obhájit titul, který zaručuje i účast na Poháru mistrů. "Pro mě osobně by to byla motivace do nové sezony. Je to nový model Poháru mistrů, věříme, že atraktivnější a bude se hrát v České republice. Určitě bychom se chtěli zúčastnit a jediná cesta je přes to vyhrát finále," doplnil Fridrich.
    Ostrava se po pěti letech probojovala znovu do finále, ale na zlato ještě nikdy nedosáhla. Tým, který vede bývalý známý hokejista a mistr extraligy s Olomoucí a Vsetínem Martin Smeták, však vyřadil na cestě do finále favorizované Vítkovice a ani proti obhájci titulu nemá co ztratit.
    "Kluci si v semifinále pořádně zvedli sebevědomí. Celou sezonu celé mužstvo pracuje fantasticky v tréninku, takže je to i taková odměna za přístup. A proti Tatranu už nemáme absolutně co ztratit. Finále je nad plán, jdeme do něj bez nervů a v pohodě. Prostě si to užít," řekl Smeták.
    Ostravští mají v letošní sezoně s Tatranem vyrovnanou bilanci. Doma s ním prohráli 7:8, ale Pražany zaskočili na jejich hřišti vítězstvím 3:2. "Já jsem radši, že do finále postoupily Střešovice a ne Chodov. Jeho styl nám vůbec nevyhovuje. Střešovice hrají takový rozvážnější florbal, kterým by nám mohl sedět víc. Mají sice daleko větší zkušenosti s takovými zápasy, ale prosadit se proti nim dá," řekl Smeták.
    V play off se oba kluby potkaly už sedmkrát a pokaždé slavil Tatran. V letech 1999 a 2003 až 2006 to bylo vždy ve finále, v letech 2000 a 2002 ovládli Pražané semifinálové souboje.
    První duel se hraje v sobotu kvůli přímému přenosu České televize už od 11:15 v Aréně Sparta Praha na Podvinném mlýně, druhý o den později na stejném místě od 12:45. Další víkend se série na tři vítězné zápasy přesune do Ostravy.

Tagy: finále liga

Zdroje: ČTK