Fotbalisté Plzně vyhráli v Doněcku 2:1 a postoupili do osmifinále

- Fotbal autor: Sebastian Kantor

Fotbalisté Plzně v odvetě 2. kola Evropské ligy zvítězili 2:1 na hřišti Šachtaru Doněck a po výsledku 1:1 z prvního duelu postoupili do osmifinále. Vyrovnali tak své historické umístění z minulé sezony. Viktorii poslal do vedení Daniel Kolář, ještě do poločasu zvýšil Milan Petržela, soupeř snížil až v závěru. Příštím soupeřem Plzně bude vítěz duelu mezi Lyonem a Oděsou.

Viktoria Plzeň

Viktoria Plzeň,zdroj: Profimedia.cz

Plzeň vyřazením 15. týmu Evropy a vítěze Poháru UEFA z roku 2009 potvrdila, že i pod novým trenérem Dušanem Uhrinem mladším neztratila nic ze své síly. Zároveň postupem znovu vylepšila český koeficient UEFA, který od sezony 2015/16 zajistí českým klubům dvě místa v Lize mistrů.

Uhrin dokázal své svěřence velmi dobře takticky připravit i zacelit mezery po absencích brankáře Kozáčika a reprezentanta Limberského. Jak obránce Hubník, tak především brankář Bolek odvedli velmi dobrou práci.

Naopak trenérovi Šachtaru Mirceovi Lucescovi změny v sestavě nevyšly. Chyběl především český reprezentant Hübschman, který zůstal jen mezi náhradníky. Střed sestavy Šachtaru nebyl tak pevný a Plzeň toho dokázala využít.

Šachtar měl sice od začátku převahu, ale nedokázal ji zužitkovat. Centry jen nebezpečně létaly vápnem, ale adresáta nenacházely. A když už ano, dobře zakročila obrana Plzně v čele s brankářem Bolkem.

Naopak Plzni vyšel první vážný útok. Tecl se snažil ve vápně kličkami zbavit obránců a v obležení o míč přišel. Dostal se k němu však Kolář a i díky teči jednoho z obránců pokořil brankáře Pjatova. Navíc o čtyři minuty později využil Petržela volný střed hřiště, navedl si míč na vápno a levačkou se trefil opět s tečí obránce k tyči.

V tu chvíli potřeboval Šachtar vstřelit k postupu tři góly. Jenže Teixeirovu patičku skvěle zneškodnil Bolek a Bernard s Douglasem Costou stříleli těsně vedle. Na druhé straně poslal Čišovský hlavičku po rohu o centimetry mimo.

Po změně stran vrhl Šachtar vše do útoku a vytvořil si velký tlak. Hráči Plzně však dobře zahušťovali prostor a všechny nebezpečné situace stačili zneškodnit. Šachtar navíc doplácel na vlastní nepřesnosti ve finální fázi.

Nejblíže gólu byl Šachtar v 83. minutě, kdy Stěpaněnko hlavičkoval do břevna a od něj se míč odrazil těsně před brankovou čáru. Doněck se dočkal dvě minuty před koncem, kdy střílený centr usměrnil do branky Luiz Adriano, ale Plzeň už postup ubránila.

Tagy: Viktoria Plzeň