Fotbalový kanonýr Antonín Panenka leží s koronou na JIPce

AKTUALITA - Sport autor: luk

Legendární fotbalista Antonín Panenka se nakazil koronavirem a je hospitalizován ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

Antonín Panenka

Antonín Panenka , zdroj: Profimedia.cz

"Antonín Panenka byl dnes ve vážném stavu převezen na JIP do nemocnice, kde je připojen na přístrojích," oznámil na sociálních sítích pražský klub Bohemians 1905, v němž jednasedmdesátiletý mistr Evropy z roku 1976 zastává funkci čestného prezidenta. "U Antonína Panenky byla před malou chvílí potvrzena nákaza koronavirem. Jedná se o aktuální test," doplnil později vršovický klub.

Bývalého kreativního záložníka nejvíce proslavila vítězná penalta ve finále ME v Bělehradu v roce 1976 proti Německu, kterou tehdy netradičně kopl dloubákem doprostřed branky. Jeho "panenka" se stala oficiálním fotbalovým termínem používaným po celém světě.

Panenkovi popřála v boji s nemocí hodně sil česká reprezentace, která dnes zvítězila 2:1 v přípravném utkání na Kypru. "Chtěl bych Tondu Panenku pozdravit. Dozvěděli jsme se, že leží v nemocnici. To jsme byli před zápasem smutní. Chtěl bych mu vzkázat, že mu všichni držíme palce, nejen já, ale i celý tým. Věříme, že to dobře dopadne," řekl v České televizi reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý.

Panenka téměř celý fotbalový život strávil v Bohemians, čtyři roky působil v Rapidu Vídeň a v Rakousku ještě na závěr kariéry dohrával v nižších soutěžích. Za národní tým odehrál 59 zápasů a vstřelil 17 gólů. Vedle zlata z Bělehradu má Panenka i bronz z italského Eura z roku 1980, kdy byl také vyhlášen nejlepším fotbalistou Československa.

V roce 2008 dostal státní vyznamenání od tehdejšího prezidenta Václava Klause, loni se stal laureátem hlavní ceny Českého klubu fair play.

Tagy: domácí Česko fotbal český fotbal český fotbalista

Zdroje: ČTK