Házenkářky sahaly po postupu, s Černou horou prohrály smolně o gól

- Ostatní sporty autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

České házenkářky nestačily ve druhém utkání na mistrovství Evropy ve Švédsku na výběr Černé hory, kterému podlehly těsným rozdílem 27:28. Národní tým si po úvodním triumfu nad Maďarskem mohl zajistit postup mezi dvanáct nejlepších, místo toho musí české reprezentantky čekat do pátku, kdy uzavřou základní skupinu utkáním s Dánskem. Do dalších bojů postoupí ze čtyř celků tři.

Na Maďarky 27 branek stačilo, dnes to bylo málo

Na Maďarky 27 branek stačilo, dnes to bylo málo,zdroj: Facebook České házené

"Kdybychom zopakovali pondělní výkon, vyhráli bychom. Bohužel rozhodly naše přesilové hry, které pro nás nedopadly dobře. Bylo tam taky velké množství neproměněných šancí, zahozené sedmičky, technické chyby i chyby v obraně," hodnotil trenér Jan Bašný a dodal, že týmu dělala problém také střelkyně z dálky Jaukovičová.

Černohorky překvapivě nastoupily bez své nejlepší hráčky Raičevičové, která celý zápas jen proseděla na lavičce. Češky se v začátku první půle hledaly. Soupeřkám se rozstřílela Klikovačová i Jaukovičová, utekly o tři branky a Bašný zareagoval změnou obranného systému vysunutím jedné bránící hráčky dopředu.

"Připravovali jsme se na Raičevičovou, která ani nenastoupila. Proto nastaly situace, které jsme neměli nacvičené. Nedokázali jsme se vypořádat s Jaukovičovou, proto jsme museli změnit obranu na systém, ve kterém nejsme dostatečně silní," řekl Bašný.

Rozhodly maličkosti

Po úspěšných zákrocích Satrapové české hráčky skóre otočily a šly do vedení o dvě branky. Střelecky se dařilo Hrbkové, která v první půli nastřílela pět gólů. Namísto zvýšení náskoku však nedaly sedmičku a pak dovolily Černé Hoře vyrovnat. Po vypršení první půle proměnila poslední devítku přes blok hráček Jaukovičová a Černohorky odcházely do šaten s jednobrankovým vedením (13:12).

Českým házenkářkám stejně jako s Maďarkami utekl začátek druhé půle. Soupeřky šly rychle do tříbrankového vedení, a i když naděje držely Hrbková s Růčkovou, stále se nedařilo náskok smazat. Černohorky se prosazovaly ze všech pozic včetně levé spojky zásluhou Jaukovičové.

Bašný poslal v půlce zápasu stejně jako s Maďarskem mezi tyče Kudláčkovou, která se hned odvděčila několika zákroky. Potom se rozstřílela střídající Jeřábková. Vyrovnat se povedlo až proměněnou sedmičkou Růčkové.

Vlastními chybami však Češky znovu ztrácely o dva góly a v závěru je několikrát vychytala Rajčičová. V posledních dvou minutách hrály dvojnásobnou přesilovku, jenže vyrovnání se nedočkaly. Podle křídelnice Veroniky Malé rozhodly maličkosti. "Škoda inkasovaného gólu z poslední devítky po prvním poločase. To mohlo být rozhodující," řekla.

Dánky, Maďarky i Černohorky ME už alespoň jednou vyhrály, Dánsko dokonce třikrát. Český tým byl nejlépe osmý (v letech 1994 a 2002), předloni na šampionátu chyběl.

Tagy: házená mistrovství evropy

Zdroje: ČTK