Hejnová nejlepší atletkou Evropy? Vypadá to tak

- Ostatní sporty autor: Jakub Konečný

Měsíc a půl po posledním závodu může Zuzana Hejnová připojit ke své letošní vítězné sérii další úspěch. Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek patří mezi favoritky ankety o nejlepší atletku Evropy, jejíž výsledky budou vyhlášeny v sobotu večer v Tallinnu. V mužské kategorii byl zařazen do dvanáctičlenné nominace další světový šampion z Moskvy oštěpař Vítězslav Veselý.

Zuzana Hejnová

Zuzana Hejnová,zdroj: Getty Images

Hejnová může cenu získat jako první česká žena v historii. V minulosti v anketě vyhlašované od roku 1993 uspěli dvakrát oštěpař Jan Železný (1996 a 2000) a jednou desetibojař Tomáš Dvořák v roce 1999.

Šestadvacetiletá česká atletka jasně ovládla hlasování fanoušků na facebooku, do kterého se zapojilo přes 16.000 lidí. O konečném výsledku ankety rozhodnou ještě rovným dílem hlasy členských svazů Evropské atletické asociace, novinářů a komise odborníků.

Hejnovou vítězství u fanoušků potěšilo i překvapilo. "Naše země je malá. Čekala jsem, že třeba Jelena Isinbajevová bude mít víc fanoušků, že za ní bude stát celé Rusko. Myslím ale, že lidi hlasovali správně," řekl novinářům před cestou do Tallinnu česká rekordmanka, která letos vyhrála všech 13 závodů. Vedle suverénního triumfu na mistrovství světa ovládla také Diamantovou ligu.

"Už jen to, že jsem byla nominována mezi nejlepší, beru jako velký úspěch. Podařilo se mi to poprvé v kariéře. Uvědomuji si, že bych mohla být vysoko, když mě pozvali osobně, ale nedokážu říct jak. Necháme se překvapit," uvedla Hejnová. V minulosti Evropská atletická asociace zveřejňovala výsledky v předstihu, letos je oznámí až na slavnostním galavečeru, který začne v sobotu v Tallinnu v 18:10 SELČ.

Bronzová medailistka z loňských olympijských her v Londýně je v nominaci také ve světové anketě Atlet roku mezinárodní federace IAAF a bude favoritkou v domácích anketách o nejlepšího atleta a sportovce roku.

Tagy: atletika atlet Evropy

Zdroje: ČTK