Hejnová vylepšila český rekord na 400 m př. na skvělých 53,87

- Sport autor: Jakub Procházka

Zuzana Hejnová vyhrála na mistrovství Evropy družstev ve Stockholmu závod na 400 metrů překážek v novém českém rekordu 53,87 sekundy. Poprvé v kariéře prolomila hranici 54 sekund, vlastní národní maximum z loňského června vylepšila o 26 setin.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Hejnová ve Švédsku o plných 65 setin porazila ruskou reprezentantku Natalii Anťjuchovou.

Čtyřiadvacetiletá česká běžkyně se přitom prý necítila moc dobře a ještě během celého dne dospávala únavu z posledních týdnů, v nichž absolvovala několik závodů včetně mítinku Diamantové ligy v zámoří. 

"Asi jsem ještě z toho rozhozená, ale necítila jsem se vůbec dobře. Nevěděla jsem, co se se mnou děje, ale nakonec to byl super závod," prohlásila Hejnová.

Střídavé úspěchy na ME družstev: Špotáková až třetí

Čeští atleti procházejí mistrovstvím Evropy družstev ve Stockholmu se střídavými úspěchy, mezi nimiž vyniká právě nový český rekord Hejnové. Oštěpařka Barbora Špotáková hodila 64,40 metru a musela se nakonec spokojit s třetím místem za Němkou Christinou Obergföllovou (66,22) a Britkou Goldie Sayersovou (64,46), třetí byla i kladivářka Kateřina Šafránková. 

O nejlepší výkon dne se postaral francouzský sprinter Christophe Lemaitre, který si v závodu na 100 metrů vylepšil osobní rekord o setinu na 9,95 sekundy. "Nemyslel jsem si, že dneska poběžím osobák, ale vyšel mi start a nabral jsem po polovině trati dobrou rychlost. Závod to byl nakonec skvělý," prohlásil Francouz. 

Češi se zatím v elitě drží

Český tým začal dobře, chvíli figuroval dokonce na medailové pozici, ale po osmi disciplínách klesl na předposlední, jedenácté místo s velkou ztrátou na příčku zajišťující udržení v nejvyšší soutěži ME. Po úspěchu Špotákové a Hejnové se však přiblížil devátému místu, na něž jej definitivně poslal Jakub Holuša po patnáctistovce a Marcela Lustigová po čtvrtém místu na 3000 metrů překážek. 

Nečekaně třetí hned v první disciplíně dne byla kladivářka Kateřina Šafránková. Výkonem 69,39 metru ze třetí série jí chybělo k limitu B na mistrovství světa pouhých 11 centimetrů. K účasti na šampionátu v Tegu jí stačí splnit mírnější kritérium, neboť potvrzovací výkon (69,00) už v této sezoně hodila. 

Úvodní disciplínu prvního dne soutěží elitní Superligy vyhrála světová rekordmanka Betty Heidlerová z Německa, která hodila 73,43 metru, druhá byla ruská kladivářka Taťjana Lysenková (71,44). "Je to skvělé být na stupních v takové společnosti, ale musím říct, že mě ten kousek trochu mrzí," prohlásila Šafránková, byť si vytvořila osobní rekord. 

Masnou zradila achillovka

Právě nejlepší výkon kariéry na velké soutěži talentovanou českou kladivářku potěšil. "Ví se o mě, že jsem nervák, takže se mi to konečně povedlo. Teď si sednu, budu celý víkend fandit ostatním a bude se mi sedět s dobrým pocitem," prohlásila čerstvě dvaadvacetiletá favoritka letošního ME do 23 let v Ostravě. 

Zatímco Šafránková překvapila, v průběhu prvního dne došlo v českém týmu i k několika výpadkům. Jediný bod za poslední místo získal podle očekávání čtyřstovkař Tomáš Bošek, ale také osmistovkařka Lenka Masná, jíž zradil zánět v Achillově šlaše, či sprinter Jan Veleba (10,62). Velkou ztrátu oproti předpokladům zaznamenal vrhač Jan Marcell, který byl devátý v průměrném výkonu 18,49 metru.

Tagy: rekord stockholm atletika

Zdroje: ČTK