Hokejisté Vítkovic odvrátili první finálový mečbol

- Sport autor: Jan Janula

Hokejisté Vítkovic vyhráli ve čtvrtém finále nad Třincem 5:4 po samostatných nájezdech a odvrátili první finálový mečbol Ocelářů. Zápas rozhodl hned v první sérii penalt Ondrej Šedivý. Hosty dělilo 30 sekund od titulu, o výhru je při power play půl minuty před koncem třetí třetiny připravil Klimek. Série bude pokračovat pátým zápasem v úterý v Třinci.

Bez Trnky, Reháka, Szturce a Tomase měli domácí nejslabší start v sérii. Promrhali úvodní přesilovku a v páté minutě inkasovali, když souhru elitní třinecké řady zakončil bekhendovým blafákem Bonk.

Vidění s pohárem

Třinec už se možná viděl s pohárem nad hlavou. Zvlášť když hned vzápětí ujeli Květoň s Adamským a domácí měli velký kus štěstí, že Adamský zlomil hůl a puk nemohl poslat do prázdné brány. Pak však zaváhala i hostující obrana a Sýkora technickou střelou zápěstím obstřelil Hamerlíka.

Hosté trochu ztratili na suverenitě. Po nevýrazné pasáži jim vedení znovu vrátil Zíb, který po vlastní odražené střele nezpanikařil a na druhý pokus už umístěnou trefou našel mezeru v chumlu před vítkovickou brankou.

Cestu za titulem si však Oceláři nadále komplikovali. Při přesilovce v závěru první třetiny si nechali dát gól, když Malíkův nastřelený touš před brankou tečoval Vrána.

Živá voda

Domácí pokropil živou vodou a ve druhé části se i ve slepené sestavě vypjali k heroickému výkonu, který po rychlém protiútoku korunoval Húževka přesným zásahem do horního růžku. Třinec pak znovu zapnul. V závěru druhé třetiny si vytvořil dvě velké šance, ale Polanský i Zíb ztroskotali na Málkovi.

Strhující duel v závěru zvedal diváky ze sedadel ve vyprodané hale. Hosté v závěru převzali iniciativu, ale do jejich otevřené obrany mohl soupeř dvakrát zasadit smrtící úder. Húževka však ve 45. minutě po sólu od červené čáry Hamerlíka neprostřelil a třinecký gólman zachránil tým i o tři minuty později při dorážce Huny.

Hosty vytáhl z nesnází v 51. minutě Lojek, který v přesilovce bombou prostřelil Málka a vyrovnal. Obrat završil po 99 sekundách Kohn, jenž po vítkovické chybě zůstal sám před Málkem a střelou pod horní tyčku dal soupeři těžký direkt.

Penalty na závěr

Už to vypadalo, že se z něj domácí nevzpamatují. V závěru při Richtrově vyloučení odvolali gólmana, ale ani v šesti proti čtyřem se neprosadili. Jejich osud měl na holi Peterek, který však z gólové pozice minul prázdnou klec. Přesně třicet sekund před sirénou se po Káňově úniku opřel do jeho vyražené rány Klimek a vynutil si prodloužení.

Největší příležitost nastavení spálil v 66. minutě Bonk, Málek jeho dorážku z brankoviště zázračně vykopl betonem. Oba si to rozdali ještě jednou, ale parádní průnik Bonka vítkovický gólman znovu zlikvidoval.

V nájezdech domácí nezaváhali, své pokusy proměnili Šedivý i Ujčík, zatímco Polák s Bonkem neuspěli.

Zdroje: ČTK