Jedenáct koní slavné dubajské stáje mělo pozitivní test

- Ostatní sporty autor: Danica Klein

Jedenáct koní dubajské stáje Godolphin, jež patří vládci SAE šejku Muhammadu bin Rašídovi Maktúmovi, mělo pozitivní dopingový test. Případem se začala zabývat britská zastřešující organizace British Horseracing Authority, neboť k nálezu došlo ve stáji v Newmarketu. Všichni koně mají zastavenou činnost. 

Muhammad bin Rašíd (vpravo)

Muhammad bin Rašíd (vpravo),zdroj: http://www.alshindagah.com/

Za pozitivní testy je zodpovědný trenér Mahmúd Zarúni. Mezi jeho svěřence patřil například Monterosso, loňský vítěz deseti miliony dolarů dotovaného Světového poháru v Dubaji, což je nejbohatší dostih na planetě. 

"Udělal jsem katastrofální chybu. Protože v té době koně nezávodili, neuvědomil jsem si, že tím, co dělám, porušuji pravidla. Mohu se jen omluvit za škodu, kterou jsem způsobil Godolphinu a celému dostihovému sportu," uvedl v tiskovém prohlášení Zarúni, jemuž nyní hrozí doživotní zákaz působení ve sportu. 

British Horseracing Authority odebrala 9. dubna vzorky 45 Zarúniho koním a 11 z nich bylo pozitivních. V těle zvířat se našly mimo jiné anabolické steroidy etylestranol a stanozolol. 

Dubajští šejkové jsou celosvětově největšími dostihovými investory. Koně vlastní v Irsku, Británii, Francii, USA, Austrálii, JAR, Spojených arabských emirátech i dalších zemích.

Tagy: Dubaj koně British Horseracing Authority šejk dopingový test

Zdroje: ČTK