Jsme připraveni. Tři měsíce před MS v biatlonu finišují v Novém Městě s úpravami

- Ostatní sporty autor: Danica Klein

Nové Město na Moravě je téměř připraveno a už jen dolaďuje detaily organizování mistrovství světa v biatlonu, které se na Vysočině koná od 7. do 17. února. Šéf organizačního výboru Jiří Hamza zároveň ujistil, že šampionát neovlivní ani případné rozmary počasí. Prodáno nebo zarezervováno je také už skoro 80.000 vstupenek. 

Přípravy na biatlon

Přípravy na biatlon,zdroj: zdarskypruvodce.cz

Šampionát je často porovnáván s mistrovstvím světa v klasickém lyžování 2009 v Liberci, které skončilo finanční ztrátou a dluhy. Hamza však tvrdí, že to nebude případ Nového Města na Moravě. "Náš prvotní cíl bylo neprodělat, což se povede," prohlásil. "A případný zisk opět investujeme do pořádání dalších akcí, do dalších Světových pohárů nebo do biatlonu jako takového a rozvoje mládeže," dodal. 

Funkcionář přiznal, že v průběhu příprav měl se členy svého týmu několikrát bouřlivé a vzrušené diskuse i výměny názorů. "Ale to vedlo k pozitivnímu výsledku," podotkl. "Nebylo to snadné, protože nedůvěra kvůli MS v Liberci byla velká a určitě s tím budeme konfrontovaní do té doby, než to na konci sečteme," konstatoval. 

Minimálně 70 cm sněhu

Organizátoři investovali za pomoci krajských a obecních peněz i dotací od Evropské unie do infrastruktury a nové budovy na stadionu 270 milionů korun. Sama organizace MS bude stát asi 200 milionů. "Finančně je všechno vyřešeno, takže se můžeme soustředit na organizování. A hodně nás těší zájem diváků," pochvaloval si Hamza. 

Šampionát by neměly ohrozit ani rozmary počasí. Organizátorům stačí pět dnů mrazu, aby nastříkali dostatečné zásoby umělého sněhu. "A rádi bych to rozvezli ještě před Vánoci, aby tam mohli závodníci jet trénovat a využít výhodu domácího prostředí," uvedl Hamza. Na tratích bude minimálně 70 cm sněhu. "Předpokládám, že to vydrží do konce května," doplnil. 

Organizátoři rovněž úzce spolupracují s mistrovstvím světa ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu, které se koná ve stejném termínu. "A má rozpočet 200 milionů eur. Ale nestěžujeme si, chceme to dobře udělat v tuzemských podmínkách," pravil Hamza. 

Sladěný bude program šampionátů, aby televize mohla vysílat přímé přenosy z obou míst. "Programy se koordinují na mezinárodní úrovni, aby se vyhovělo potřebám fanoušků. Přenosy by neměly jít proti sobě," uvedl Hamza. "Sezona je krátká a nabitá, ale podařilo se nám to tam vměstnat," řekl viceprezident Mezinárodní biatlonové unie Klaus Leistner.

Tagy: Mistrovství světa ve fotbale biatlon

Zdroje: ČTK