Každý rok dělám krok za krokem pokroky, říká Kreuziger

- Sport autor: Danica Klein

Český závodník Roman Kreuziger se čím dál víc přibližuje ke světové cyklistické špičce. Po dvou devátých místech v celkovém hodnocení Tour de France za minulé dva roky dal o sobě znovu výrazně vědět na Giru d'Italia.

Konečnou šestou příčkou naznačil, že je s ním třeba počítat a řadit ho k favoritům. Sám věří, že jeho výkonnostní vzestup bude nadále pokračovat.

Krok za krokem

"Někdo prostě vyletí dřív, někdo pomaleji. Já jsem asi ten druhý případ. Každý rok dělám krok za krokem pokroky a výsledky jsou lepší. Věřím, že to tak bude pokračovat a brzy se budu rvát o ty nejvyšší příčky," uvedl Kreuziger na svém webu v ohlédnutí za 94. ročníkem náročného podniku, který v neděli skončil časovkou v Miláně a byl mnohými účastníky označován za nejtěžší závod, jaký v posledních letech jeli.

Přestože bezprostředně po skončení Gira naznačil jistou dávku zklamání, že se nevešel do pátého místa, čehož litoval i s ohledem na nevelký odstup 23 vteřin za Španělem Joaquínem Rodríguezem, s odstupem už si spíše vychutnával úspěch v podobě šesté příčky. "Všichni v Astaně to brali velmi dobře a i já si myslím, že je to hodně slušný výsledek," pochvaloval si český jezdec, který na začátku května oslavil pětadvacáté narozeniny.

I díky tomu mohl vybojovat bílý dres pro nejlepšího závodníka Gira do 25 let. Navíc byl rád, že přes svoji fyzickou konstituci dokázal držet krok s těmi úplně nejlepšími.

Nejtěžší ze všech

"Když se podívám na lidi přede mnou, všichni jsou oproti mně lehčí, někteří o osm až deset kilo. Nibali, Scarponi i Contador mají kolem 62, Rodriguez 57, a já 67. I Gadret je lehčí, Rujano nemá ani 50. Jsou to vyloženě vrchaři a já s nimi většinou dokázal držet krok. Říkalo se tady, že tohle Giro bylo nejtěžší ze všech Grand Tours za posledních 25 let, i proto si šestého místa vážím," vysvětlil Kreuziger.

Stáj Astana, za kterou jezdí, udělala tečku za závodem slavnostní večeří v centru Milána, jíž se zúčastnili i šéfové z Kazachstánu. A dali najevo svou spokojenost. "Byly tam nějaké proslovy. Mluvil hlavní šéf týmu, pak sportovní ředitel Martinelli a pár vět chtěli i ode mě. Jen jsem poděkoval všem klukům za skvělou práci i všem členům realizačního týmu, kteří pro nás dělali prakticky čtyřiadvacet hodin denně," přiblížil Kreuziger.

Příprava na Tour de France

Giro dokončil se silným nachlazením, pokud se však stihne dát zdravotně do pořádku, plánuje účast na čtvrtečním kritériu v Brescii. "Počítám s tím, že mimo tohoto závodu si dám týden bez kola. Začnu trénovat až příští týden. Možná se ještě vrátím na Šumavu, ještě uvidím. Začnu se v klidu připravovat na Tour de France, kde bych se strašně rád konečně dočkal etapového vítězství v Grand Tours," nastínil své plány Kreuziger.

Tagy: kreuziger

Zdroje: ČTK