Kdo se udrží v lize? Slavie bude hrát s Bohemians 1905

- Fotbal autor: Ondřej Neufus

V Ďolíčku se bude bojovat o záchranu - Bohemians 1905 a Slavia. Oba týmy se drží na posledních příčkách v lize a výsledek může ukázat, kdo se v lize nakonec udrží. Zápas proběhne v neděli

Víkendový program 26. kola fotbalové ligy nabídne velmi důležitý přímý souboj o záchranu. Čtrnácté Bohemians 1905 dělí od patnácté Slavie jen lepší skóre a nedělní vzájemný zápas v Ďolíčku by tak mohl v boji o udržení o mnohém napovědět. O den dříve může Sparta proti Liberci po čtyřech letech oslavit mistrovský titul, potřebuje k tomu ale také zaváhání druhé Plzně.

Přestože ve vršovickém derby půjde o hodně, Bohemians to jako rozhodující bitvu o záchranu nevidí. "Možná spousta lidí i spoluhráčů a slávistů to tak vnímá. Ale já to stavím do stejné roviny jako zápas v Boleslavi," uvedl stoper Erich Brabec, který dříve dělal ve Slavii kapitána. "Tento zápas nerozhodne o tom, jestli sestoupí Bohemka nebo Slavie," dodal kouč Luděk Klusáček, rovněž bývalý hráč Slavie.

Vršovické derby bude pikantní i pro několik dalších aktérů, kteří prošli soupeřovým celkem. Jeden z nich brankář Bohemians Martin Berkovec nemůže nastoupit, protože hostuje v Ďolíčku z Edenu a Slavia mu nepovolila start.

I když jde o souboj dvou nejhorších ofenziv ligy, oba týmy jsou v odlišné formě a pod novými trenéry se jim daří rozdílně. Bohemians pod Klusáčkem prohráli jediný z šesti zápasů, naopak slávisté pod vedením Nizozemce Alexe Pastoora uhráli v sedmi kolech jen čtyři body, z posledních pěti duelů pak jen bod. V lize střelecky mlčí už 301 minut.

Pastoorovi je jasné, že začíná jít do tuhého. "Všech následujících pět zápasů je jen o výhře, nebo prohře. Žádná jiná cesta není. Od každého je očekáván bojovný přístup. Myslím, že není teď důležité, jak budeme hrát, zda dobře nebo špatně, je to všechno o zisku bodů," uvedl Pastoor.

Na vyprodaný Ďolíček se těší. "Mám to tam rád. Působí tam jeden z mých největších oblíbenců a klubová legenda Antonín Panenka. Je to výborná motivace všem a taky jemu ukázat, že se umíme poprat o přežití," dodal kouč. Slávisté s "klokany" prohráli jediný z posledních osmi ligových soubojů, na druhou stranu ale v Ďolíčku nezvítězili od roku 1999.

O den dřív může Sparta ukončit čtyřleté čekání na titul. Potřebuje k tomu nejen porazit Liberec, ale i dnešní zaváhání Plzně s Teplicemi. První podmínku by mohla splnit, na Letné v lize vyhrála čtrnáctkrát po sobě.

"Slavit titul už v sobotu by bylo příjemné, ale když to bude později, tak budeme rovněž rádi. Takže se k zápasu Plzně s Teplicemi nijak neupínám a nechci předjímat, jaká po něm bude situace v tabulce," uvedl trenér Sparty Vítězslav Lavička. Stejně jako jeho svěřenec Lukáš Vácha může slavit proti Liberci, v jehož dresu v minulosti získal titul.

Velmi důležitý duel v boji o záchranu čeká také Ostravu. Baník se po minulém vítězství 4:0 na hřišti Znojma dočkal po 15 kolech tří bodů a z posledního místa v tabulce ztrácí už jen bod na trojici týmů nad sebou. K dalšímu oživení nadějí na záchranu musí poprvé zdolat Duklu, s níž v pěti zápasech uhrál jen bod.

Nebezpečně blízko sestupovým příčkám je Olomouc. Hanáci mají jen dvoubodový náskok před patnáctou Slavií, a tak potřebují na půdě Slovácka zlomit sérii pěti venkovních porážek za sebou. "Tlak samozřejmě cítíme. Musíme k tomu přistoupit jinak a předvádět venku takové výkony jako doma. Věřím, že hned na Slovácku to zvládneme," uvedl kouč Sigmy Zdeněk Psotka.

Na opačném konci tabulky chce Mladá Boleslav udělat další krok k třetímu místu, které zaručuje Evropskou ligu. Středočeši prohráli na jaře pod koučem Karlem Jarolímem jen jedno z devíti kol a dobrou formu chtějí potvrdit v Brně. "Potřebujeme si minimálně udržet náskok na pronásledovatele z Liberce a Teplic. Do Brna jedeme vyhrát, i když to nebude snadný úkol. Vždyť Brno uplynulá čtyři kola neprohrálo a naposledy získalo tři body v Teplicích," varoval Jarolím.

Tagy: liga Bohemians Praha 1905 SK Slavia

Zdroje: ČTK