Kolář: Nepřál bych nikomu, co jsem prožíval před Polskem

- Fotbal autor: Sebastian Kantor

Dobře vnímal všeobecný despekt a pochybnosti, který provázely jeho zařazení do sestavy v klíčových zápasech fotbalového Eura na místo zraněného kapitána Tomáše Rosického. Záložník Daniel Kolář dva dny po postupu týmu do čtvrtfinále připustil, že hlavně před posledním zápasem s Polskem nezažíval lehké chvíle. O to větší radost jej zaplavila po týmovém úspěchu.

Image: 0104377075, License: Rights managed, Spain's Carles Puyol (R) and Czech Daniel Kolar fight for the ball during the group I of Euro 2012 qualifying round football match between Czech Republic and Spain at the Generali Arena in Prague, on October 7, 2011., Place: CZECH REPUBLIC, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP

Image: 0104377075, License: Rights managed, Spain's Carles Puyol (R) and Czech Daniel Kolar fight for the ball during the group I of Euro 2012 qualifying round football match between Czech Republic and Spain at the Generali Arena in Prague, on October 7, 2011., Place: CZECH REPUBLIC, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP,zdroj: Profimedia.cz

"Často se to pasovalo do role, že bez Rosy (Rosického) nepůjde skoro nic. Teď jsem hrozně rád za to, že jsme postoupili dál. Je to věc, na kterou nezapomenu," řekl Kolář při dnešním setkání s novináři. 

Přímo o satisfakci nemluvil, přesto z Kolářových slov šlo vycítit, jakou zažívá úlevu. "Zápas s Polskem, i kvůli tomu, co mu předcházelo, byl ten nejtěžší, jaký jsem kdy hrál. Ale neměl jsem co ztratit. Po zápase s Ruskem se mluvilo o tom, že přijdou další dva propadáky. A teď je ze dvou propadáků postup z prvního místa. Z toho mám obrovskou radost," prohlásil sparťanský odchovanec. 

O schopnostech plzeňského záložníka se spekulovalo od chvíle, co se Rosický zranil ještě před přípravou na Euro. Fotbalová veřejnost diskutovala i o tom, jestli kouč Michal Bílek udělal dobře, že v konečné nominaci týmu je právě Kolář a ne třeba liberecký tahoun Jiří Štajner. 

Nechci se v tom pitvat

Šestadvacetiletý Kolář dokola tvrdí, že není druhý Rosický. A před duelem s Polskem, kdy dostal důvěru v základní sestavě, cítil, že kritici čekají na jeho zaváhání. "Nepřál bych to nikomu, co se dělo. Bohužel to neovlivním a vím, že to bude pokračovat. Nemůžu dělat nic jiného, než se soustředit sám na sebe a vlastní výkony. Každopádně příjemné to není, ale pitvat se v tom také nechci," uvedl Kolář, který po duelu s Polskem sklidil pochvalu trenéra. 

Prý mu pomohly i zkušenosti nabrané z letošní sezony, kdy se s Plzní v Lize mistrů postavil třeba Barceloně či AC Milán. "Byly to krásné zážitky, ale tohle řadím ještě výš. Je to Euro, šlo o postup ze skupiny, beru to jako svůj dosavadní naprostý vrchol. Kvůli takovým věcem jsem fotbal začal hrát," líčil Kolář, který podle všeho nebude chybět v základní sestavě ani ve čtvrtečním čtvrtfinále proti Portugalsku. 

"V jedné sezoně si můžu zahrát proti dvěma nejlepším hráčům světa Messimu i Ronaldovi, tím se jednou budu chlubit dětem. V životě by mě to nenapadlo. Když jde na Euru o medaile, Ronalda bych si možná pro čtvrtfinále odpustil, ale teď už si nevybereme," řekl s úsměvem Kolář. 

Tagy: EURO 2012

Zdroje: ČTK