Kouč Černík je při pohledu na trať slopestylu rád, že už nezávodí

- Lyžování autor: Jakub Konečný

Martin Černík je považován za guru českého snowboardingu, během závodní kariéry sjížděl nejprudší svahy světa a dělal ty nejtěžší triky, ale při pohledu na olympijskou trať slopestylu je prý rád, že už je pouze trenérem. Jeho úkolem je být k ruce Šárce Pančochové, české medailové naději v nové disciplíně na hrách, s níž připravil její jízdu na čtvrteční kvalifikaci.

I on své svěřenkyni doporučil, aby neriskovala na extrémně velkých a proporčně nepříliš dobře vyfrézovaných skocích, na nichž se už několik jezdců při trénincích zranilo. Park pro slopestyle v areálu Roza Chutor má právem v názvu slovo "extreme".

"Do té doby, než opustíš ten nakopávák, tak nevíš, jestli si dáš dekl nahoře nebo se rozsekáš dole. Proto jsem rád, že už to nejezdím. Kolikrát já říkám, že nejsme ani trenéři, ale jsme tady od toho, abysme to pak všechno posbírali," líčil napůl žertem, napůl vážně.

Nepříjemné pády s následky už tu potkaly Finku Meriku Enneovou, Norku Silje Norendalovou či jejího krajana Torsteina Horgma, jenž si dokonce zlomil klíční kost. Problémy měl v pondělním tréninku i americký favorit Shaun White, který nakonec i z bezpečnostních důvodů start ve slopestylu vzdal, a na posledním skoku spadla a odkulhala i mistryně světa Spencer O'Brienová z Kanady.

I Australanka Torah Brightová, olympijská vítězka v U-rampě a bronzová medailistka z MS ve slopestylu, která pojede v Soči obě disciplíny a k tomu navrch snowboardcross, prý měla strach. "Je to psycho, zlatý kros," prohlásila. "Protože (ve snowboardcrossu) tam ta jízda v korytě má logiku, navazuje, je plynulá, tady všichni akorát padají," vysvětlil Černík.

Problémem je i skutečnost, že za můstky je dlouhý dojezd a nájezd na další skok je hodně do kopce. "Dole v tý lžíci jedeš kudlu, ale pak tě to zpomaluje a nevíš, jestli jedeš moc rychle, nebo ne," řekl Černík. "O'Brienová to hned první den přeletěla, že jí odvezli rovnou. Trochu bych čekal, že na olympiádě to bude lepší, ale snaží se," uvedl.

Pančochová ale má prý hlavu nastavenou správně. "Důležité je, aby se na trati cítila příjemně. Když jezdíš s tím, že jseš podělanej, protože máš pocit, že se na každým skoku přizabiješ, což se tady na těch velkých skocích děje a obzvlášť u holek, tak se ti nejezdí dobře. Je to taková jízda v křeči, boj o přežití. To se nám podařilo eliminovat. Šárka jezdí menší skoky, ale může si to užít a dělat různé triky," poznamenal trenér. "Má připravenou pěknou jízdu, poskládali jsme to, aby to navazovalo, aby to bylo plynulý, aby to odjela a získala body za styl," doplnil.

Dnešní trénink sledovali i rozhodčí, mezi nimž je i česká zástupkyně Klára Suchanová. Jezdce znají, ale dělají si obrázek o náročnosti tratě a překážek. "Měli jsme s nimi mítink, hodnotí celou trať, dělají si obrázek a celkový dojem. Porovnávají si jízdy, aby si nastavili úroveň, jakou budou hodnotit," vysvětlil Černík.

Tagy: průšvih Olympiáda v Soči česká snowboardistka ZOH 2014 slopestyle

Zdroje: ČTK