Kouč Vrba: Klademe si nejvyšší cíle a myslíme na titul

- Fotbal autor: Danica Klein

Potřetí za sebou nasbírali fotbalisté Plzně během podzimu přes třicet bodů a podruhé za tři roky přezimují v pozici lídra prvoligové tabulky. Trenéra Pavla Vrbu mrzí jen to, že jeho svěřenci lépe nezvládli prohrané duely doma s Brnem a v Příbrami. Věří, že pokud se přes zimu podaří udržet úspěšný tým pohromadě, bude na jaře útočit na titul. Připouští však, že není vyloučen odchod některé z opor, ovšem jen v případě velmi dobré nabídky. 

Pavel Vrba

Pavel Vrba,zdroj: Mediafax

"My si klademe nejvyšší cíle. Pokud mužstvo v přestupové pauze zůstane pohromadě, tak na titul určitě myslet budeme," řekl Vrba novinářům po pondělní výhře 1:0 nad Jihlavou. 

Na titul podle něj může ale pomýšlet hned pětice týmů. "Kromě Sparty, která bere jen titul, a Jablonce je to určitě ještě Olomouc. Ta si teď sice situaci zkomplikovala, ale kvalita je tam obrovská. A i Mladá Boleslav měla závěr podzimu dobrý, a pokud udrží kádr pohromadě, tak se na jaře může do boje o poháry zapojit," dodal. 

Právě s tehdejším lídrem ligy Sigmou podle něho Plzeň sehrála asi nejvydařenější podzimní duel v lize. "A to hlavně proto, jak jsme to těžké utkání zvládli," řekl k výhře 3:0. "Jinak se mi samozřejmě líbilo více zápasů. S Jabloncem či s Jihlavou to byly zápasy, které měly tempo, jaké se v české lize tak často nevidí, měly obrovskou kvalitu a nebyl to žádný opatrný fotbal ani z jedné strany. Byly to zápasy, které snesly měřítko," hodnotil Vrba

Nízká návštěvnost v české lize

Na druhou stranu ho ale některé výkony zklamaly. "Nebyl jsem spokojený v Příbrami a doma s Brnem, tyto zápasy mě nejvíc mrzí. V nich byly ztráty bodů zbytečné. Na druhou stranu zas byly zápasy, ve kterých jsme body vydřeli horko těžko. Takže celkově byl podzim z naší strany úspěšný," dodal. 

Největším zklamáním podzimu je pro něj celkově nízká návštěvnost v české lize. "Až na fanoušky v Plzni je to zklamání. Na některé zápasy je to až šílené," řekl Vrba s tím, že průměrná návštěva na ligové utkání 4640 fandů neodpovídá kvalitě nabízené hry. "A to mám dojem, že to číslo ani neodpovídá realitě, protože někdy kluby musejí svou návštěvu asi nadhodnocovat. Nevěřím některým číslům, která se u návštěvnosti uvádějí, když vidím, kolik lidí skutečně přišlo," dodal. 

Malá návštěvnost ho mrzí o to více, že kvalita fotbalu v české lize jde podle něj nahoru. "Jsou tu mužstva jako Jihlava, která postoupila z druhé ligy, ale svou kvalitou a hráčským materiálem ukazuje, že u nás stále rostou kvalitní hráči. Věřím, že příchodem dalších talentovaných a zajímavých hráčů jde liga výš a výš. Bude záležet na klubech, zda se jim podaří hráče udržet, a na manažerech, jestli budou trpěliví a nechají je v lize vykopat dva tři roky a nebudou je dávat pryč v 18 a 19 letech. Potom může být liga kvalitou výše," míní. 

Jen v případě dobré nabídky

Právě agenti hráčů mu leží v žaludku při jednáních o možných posilách pro Plzeň. "Přijde mi, že dnes je nejdůležitější manažer, který rozhoduje o tom, kam hráč půjde. Až když se dohodneme s ním, můžeme začít jednat s klubem a hráčem," řekl Vrba. "Samozřejmě chceme posílit, zejména v ofenzivě, ale nevím, jestli se budeme schopni u konkrétních hráčů domluvit," dodal. 

Jména vytypovaných posil říci nechtěl. "Teda jedno jméno řeknu. Chtěl bych Zlatana Ibrahimoviče (útočníka Paris St. Germain). Uvidíme, jestli se domluvíme a jestli na to budeme mít. Ale postoupili jsme do jarní fáze Evropské ligy, tak by ho to mohlo zajímat," pronesl v žertu. 

Také ale připustil, že může dojít i na odchody. Zejména v případě reprezentačního záložníka Vladimíra Daridy. "Vím, že se na něj jezdí dívat skauti klubů z bundesligy a anglické ligy. Možnost Vláďova odchodu tu je, ale jen v případě opravdu dobré nabídky. U ostatních hráčů, kteří jsou u nás už delší dobu, se můžeme o odchodu bavit, když dostanou dobrou nabídku. Bude záležet na podmínkách," dodal. 

Věří však, že by si tým poradil i v případě odchodů některé z opor, jako se mu to podařilo v minulosti už několikrát. "Pořád se snažíme hrát stejným stylem a je jedno, jestli někdo odejde nebo se zraní. Někdy to jde s větším úspěchem, někdy s menším. Ta souhra není taková jako před dvěma sezonami, kdy mužstvo hrálo dva tři roky pohromadě. Teď máme pět šest změn oproti minulé sezoně. Pak ta souhra a jistota nemůže být taková a to nám teď asi nejvíce chybí. Musím ale pochválit zkušené hráče, kteří to táhnou. K nim se pak přidávají mladí dravci jako Darida či Štípek, kteří to oživí. To je ta cesta, kterou chceme jít," dodal Vrba.

Tagy: fotbal trenér liga

Zdroje: ČTK