Kouč Vrba udělal před Islandem v nominaci tři změny, vrací se Hořava

- Fotbal autor: Petr Hašek

Tři změny udělal reprezentační trenér Pavel v nominaci pro kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy proti Islandu. Do národního týmu se vrací Tomáš Hořava, naopak oproti říjnovým utkáním v Turecku a Kazachstánu v nominaci scházejí  Daniel Kolář s Josefem Šuralem. Místo brankáře Jiřího Pavlenky byl pak povolán David Bičík.

Pavel Vrba, trenér fotbalové reprezentace

Pavel Vrba, trenér fotbalové reprezentace,zdroj: Profimedia.cz

Na dvaadvacetičlenné soupisce, kterou Vrba později doplní ještě o jedno jméno, nechybějí tradiční opory kapitán Tomáš Rosický a brankář Petr Čech.

Plzeňského středopolaře Hořavu nominoval Vrba už na úvodní utkání kvalifikace proti Nizozemsku, ale pro dvojici říjnových utkání se do týmu nedostal. „Už na Slovácku hrál velice dobře a proti Spartě podal mimořádný výkon, byl nejlepším a rozdílovým hráčem na hřišti. Proto se vrací do reprezentace. Dan Kolář je výborný fotbalista, ale Tomáš Hořava mě teď zaujal, proto jsem se rozhodl pro něj,“ uvedl Vrba důvody svého rozhodnutí.

I přesto, že v sobotním podzimním šlágru tuzemské fotbalové sezony Sparta na půdě Plzně zklamala a prohrála 0:2, reprezentační kouč neuvažoval, že by některé letenské hráče tentokráte vynechal.

„Určitě se nerozhoduji na základě jednoho utkání. Nemyslím, že by mělo ukazovat o jejich formě. Kdybych dal na tyhle věci, někteří hráči už by tu nebyli v srpnu. Ale nakonec tu naštěstí byli,“ prohlásil Vrba.

Vrba vidí vzestup formy u Vydry i Pilaře

Těší ho fakt, že až na Rosického v Arsenalu většinou reprezentanti ve svých klubech pravidelně hrají . „Všichni hráči až na Rosického dostávají prostor, to je důležité. Většina hráčů má svou pozici velice silnou. Vzestup formy díky lepší pozici je jasně vidět na Necidovi, Vydrovi či Pilařovi. Hráčům pomohlo, že zahráli dobře v reprezentaci a najednou ve svých klubech více hrají,“ dodal Vrba.

Češi se s Islandem utkání 16. listopadu v Plzni o první místo ve skupině A. Seveřené sice vyhráli stejně jako tým kouče Vrby všechny tři zápasy, ale tabulce vévodí díky lepšímu skóre 8:0.

Nominace české reprezentace na zápas kvalifikace o postup mistrovství Evropy s Islandem:

Brankáři: Petr Čech (Chelsea), Tomáš Vaclík (Basilej), David Bičík (Sparta)

Obránci: Pavel Kadeřábek (Sparta), Tomáš Sivok (Besiktas Istanbul), Václav Procházka, Radim Řezník, David Limberský (všichni Plzeň), Marek Suchý (Basilej), Daniel Pudil (Watford), Michal Kadlec (Fenerbahce Istanbul)

Záložníci: Jaroslav Plašil (Bordeaux), Tomáš Rosický (Arsenal), Bořek Dočkal, Lukáš Vácha, Ladislav Krejčí (všichni Sparta), Vladimír Darida (Freiburg), Tomáš Hořava, Václav Pilař (oba Plzeň)

Útočníci: David Lafata (Sparta), Tomáš Necid (Zwolle), Matěj Vydra (Watford)

Tagy: kvalifikace Česká fotbalová reprezentace mistrovství evropy

Zdroje: ČTK