Kouče Pittsburghu Bylsmu by nadchl příchod Jágra

- Sport autor: Jakub Procházka

Trenér hokejistů Pittsburghu Dan Bylsma je nadšený z možnosti, že by ve svém kádru měl českou hvězdu Jaromíra Jágra. Pittsburgh je jedním z vážných uchazečů o českou hokejovou legendu.

Právě o Penguins a Detroitu se v současné době nejvíce mluví v souvislosti s návratem devětatřicetiletého Jágra do NHL po třech letech strávených v Kontinentální lize v dresu Omsku. Bylsma by hráče jeho kalibru rád přivítal. 

"Hypoteticky, mluvíme tady o hráči, který ve své poslední sezoně v NHL měl 75 kanadských bodů. S tím by byl v uplynulé sezoně v našem týmu nejproduktivnější. Je úchvatné o tom přemýšlet. Je to hráč na přesilovky a na mistrovství světa proti skvělým hráčům z NHL byl prostě skvělý," řekl Bylsma zámořským novinářům v Las Vegas, kde se dnes předávají ceny NHL. Bylsma je mezi kandidáty na Jack Adams Award pro nejlepšího trenéra. 

"75 bodů" do týmu

"Je těžké nepřemýšlet nad tím, že bychom získali 75 bodů do týmu, když tady ta možnost je," doplnil kouč, který v uplynulé sezoně celou druhou polovinu ligy postrádal zraněné hvězdy Sidneyho Crosbyho a Jevgenije Malkina. 

Jágr v sezoně 2007/08 v dresu Rangers nasbíral v základní části v 82 zápasech 71 bodů za 25 branek a 46 přihrávek, v deseti zápasech play off zaznamenal 15 bodů za pět gólů a deset přihrávek. Se zámořím se rozloučil po prohrané sérii druhého kola právě proti Pittsburghu. Ve svých nejlepších letech byl ovšem ještě daleko produktivnější. Olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa celkem v prestižní soutěži nasbíral ve 1273 duelech 1599 bodů za 646 gólů a 953 asistencí. V play off přidal ve 169 utkáních 77 přesných zásahů a 104 přihrávek. 

Sám Bylsma ještě s Jágrem nemluvil, na rozdíl od trenéra Mika Babcocka z Detroitu, který měl s nejproduktivnějším Evropanem v historii NHL dlouhý telefonický hovor. "Já jsem mluvil s Mikem, ne s Jaromírem," smál se Bylsma. 

Jágr v dresu Penguins začal v roce 1990 svou hvězdnou kariéru. Po boku Maria Lemieuxe získal hned na úvod své dva triumfy ve Stanleyově poháru. V Pittsburghu strávil jedenáct let, pětkrát v jeho dresu vyhrál Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL a jednou Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče podle Asociace profesionálních hokejových novinářů. Pak působil tři roky ve Washingtonu a čtyři sezony v Rangers.

Tagy: jágr pittsburgh

Zdroje: ČTK