Kreuziger na Tour upadl, ztratil tři minuty. Sedmou etapu ovládl Cavendish

- Cyklistika autor: Danica Klein

Ve finiši sedmé etapy Tour de France zvítězil Brit Mark Cavendish ze stáje HTC a získal své sedmnácté vítězství na Tour. Žlutý trikot pro celkového lídra uhájil popáté v řadě Nor Thor Hushovd, který dojel v čelní skupině. Roman Kreuziger ztratil po pádu tři minuty a v průběžném pořadí klesl na 57. příčku.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Vedle mých dvou vítězství v Paříži si to cením nejvýš. Celý tým odvedl skvělou práci, jsem na ně moc pyšný," uvedl Cavendish, který těžil z toho, že jeho týmu se vyhnuly pády a vydržel kompaktní až do závěru. V cíli těsně předčil Itala Alessandra Petacchiho a podruhé dokázal zvítězit v Chateauroux, kde si před třemi lety připsal první etapový triumf na Tour v kariéře.

Deset kilometrů před koncem

Dnešní prvenství bylo pro Cavendishe už sedmnáctým, čímž se v historické tabulce etapových vítězů posunul na osmou příčku k Jeanu Alavoinovi z Francie. Aby dostihl vedoucího Belgičana Eddyho Merckxe, musel by ovšem počet svých triumfů zdvojnásobit.

Většinu etapy cyklisté bojovali s protivětrem, a tak jeli rovinatou trať pomaleji, než se očekávalo. Hlavní pole ve větší části z celkových 218 kilometrů stíhalo čtveřici uprchlíků, v níž si počínal nejaktivněji vítěz sprinterské prémie Mickael Delange. Jejich místy až pětiminutový náskok dohnal peloton přibližně deset kilometrů před koncem.

Do největšího karambolu, který hlavní část pelotonu roztrhl, se 38 kilometrů před koncem připletli i vítěz předcházející etapy Nor Edvald Boasson Hagen, lídr stáje Astana Alexandr Vinokurov a Chris Horner z týmu Radioshack. Nejhůře ale dopadl lídr stáje Sky a vítěz nedávného závodu Dauphiné Libéré Bradley Wiggins, pro něhož kvůli zlomenině klíční kosti závod skončil.

Mistr odstoupil

Už o 12 kilometrů dříve potkal pád i jediného českého zástupce na Tour Kreuzigera. Po menších komplikacích při výměně kola jezdec stáje Astana v závodě pokračoval, nabral však více než tříminutovou ztrátu, což znamenalo propad z průběžné 47. na 57. příčku.

Z Tour dnes odstoupil i bývalý mistr světa Tom Boonen. Belgičana k tomu donutila zranění po pádu ve středeční etapě. V ní i přes mohutnou stíhací jízdu nedokázal srazit ztrátu na čelo pelotonu na méně než třináct minut.

Po dvou nejdelších etapách čeká v sobotu peloton 189 kilometrů dlouhá trať z Aigurande do Super-Besse Sancy.

Zdroje: ČTK