Lavička lenošil a teď chce navázat na úspěchy se Lvíčaty
10. 7. 2015 – 14:22 | Fotbal | Redakce Sport.Tiscali.cz | Diskuze:

Trenér Vítězslav Lavička si po dubnovém odvolání od fotbalistů Sparty odpočinul, načerpal síly a nyní se po sedmi letech vrací k reprezentační jednadvacítce. S nově se tvořícím týmem chce hrát kombinačně a navázat na dobré výkony, které "Lvíčata" navzdory vyřazení ve skupině předváděla na domácím mistrovství Evropy pod vedením bývalého kouče Jakuba Dovalila. Cílem je postup na další šampionát.
"Líbil se mi styl a způsob hry, který jednadvacítka na českém Euru předvedla. Já sám jsem zastáncem kombinačního poctivého fotbalu a na něco podobného bychom chtěli společně s mými kolegy navázat i v nově se rodícím týmu jednadvacítky," řekl Lavička na dnešní tiskové konferenci.
Po dubnovém konci ve Spartě měl i jiné nabídky, ale nakonec se rozhodl pro práci na reprezentační úrovni. "Některé nabídky byly ze zahraničí, některé od nás. Potěšil mě zájem Liberce, ale Slovan po mně chtěl vyjádření hned a já jim nedokázal v tak krátké době dát garanci. Jedna nabídka byla i z Austrálie, kde jsem působil. Ale po zvážení všeho jsem zvolil tuhle variantu," řekl bývalý kouč FC Sydney, Liberce či Žižkova.
U jednadvacítky už v letech 2007 a 2008 působil a měl bilanci čtyř výher, dvou remíz a proher. Před závěrem kvalifikace ale zamířil do Sparty, kde po čtyřech měsících skončil. "Nikdy jsem toho ale nelitoval. Vzpomínky na předchozí působení u jednadvacítky jsou dobré, i to byl jeden z důvodů, proč jsem na nabídku kývnul. Už jsem si tu práci zkusil. Je jiná než na klubové úrovni, nejste každý den na hřišti," prohlásil.
"Zase to dává možnost s větším nadhledem sledovat hráče té věkové kategorie a skládat si mozaiku informací, aby tým fungoval dobře. Nemyslím si, že jednadvacítka je práce s mládežnickými týmy. Já ji beru jako práci s mladými lidmi už v dospělém věku," dodal dvaapadesátiletý kouč.
Jasným cílem je postup na evropský šampionát v roce 2017. V kvalifikaci mají Češi za soupeře Belgii, Maltu, Černou Horu, Moldavsko a Lotyšsko, přičemž na mistrovství postoupí vítězové skupin a čtyři nejlepší celky na druhých místech čeká baráž. Češi jako jediní ze skupiny do kvalifikace ještě nezasáhli, první zápas sehrají v září doma s Maltou.
Po dubnovém odvolání ve Spartě odpočíval. "Přiznám se, že jsem lenošil. Přepnul jsem do klidového režimu, trávil jsem víkendy bez fotbalu. Samozřejmě jsem fotbal sledoval, ale měl jsem víc času pro rodinu, byli jsme na dovolené. Ale fotbalová práce vám po čase začne chybět," řekl.
Hořkost po odvolání necítil. "Beru to jako realitu, trenérská práce tohle přináší. V klubu jako Sparta je enormní tlak na to, aby byly výsledky. Rozešli jsme se přátelsky. To, že jsem ve Spartě skončil, pro mě není uvnitř důvodem toho, abych cítil zášť," doplnil Lavička.