Legendární plavec Ian Thorpe oslaví třicetiny

- Ostatní sporty autor: Danica Klein

VIDEO. Třicetiny oslaví 13. října australský pětinásobný olympijský vítěz Ian Thorpe. Kromě pěti zlatých olympijských medailí je Thorpe držitelem třech stříbrných a jedné bronzové medaile, které vybojoval na olympiádách v Sydney v roce 2000 a o čtyři roky později v Aténách. V listopadu 2006 překvapivě ukončil kariéru, ale loni v únoru ohlásil návrat s tím, že by se rád zúčastnil letošních olympijských her v Londýně. V kvalifikaci ale neuspěl. 

Ian Thorpe

Ian Thorpe,zdroj: news.com

Ian Thorpe se narodil 13. října 1982 v Sydney. V dětství hrál fotbal, s plaváním začal po vzoru své sestry Christiny jako osmiletý. Poprvé se představil světu v srpnu 1997 na Panpacifických hrách. O pár měsíců později získal na světovém šampionátu v Perthu dva tituly a v patnácti letech a třech měsících se stal nejmladším mistrem světa všech dob. V letech 1999 až 2002 třináctkrát zlepšil světový rekord na kraulařských tratích. Na MS ve Fukuoce v roce 2001 získal šest zlatých medailí, stejné bilance dosáhl i o rok později na Hrách Commonwealthu. 

Thorpe je považován za jednoho z nejlepších plavců všech dob, jeho doménou byl kraul. V kategorii 400 metrů volný způsob v letech 1998 až 2004 neměl přemožitele na OH, MS, Hrách Commonwealthu ani na Panpacifických hrách. Kromě olympijských medailí vybojoval na světových šampionátech 11 zlatých, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. 

V roce 2002 byl Thorpe vyhlášen nejlepším sportovcem světa, je též čtyřnásobný vítězem ankety Plavec roku.

Tagy: narozeniny plavec oslava

Zdroje: ČTK