Dnes je pondělí 20. března 2023., Svátek má Světlana
Počasí dnes 13°C Dešťové přeháňky

Lineker se po kritice vládní migrační politiky vrací k moderování pořadu na BBC

Lineker se po kritice vládní migrační politiky vrací k moderování pořadu na BBC
Gary Lineker | zdroj: Profimedia

Bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace Gary Lineker bude opět uvádět fotbalový pořad na BBC. Lineker byl stažen z vysílání poté, co na twitteru kritizoval vládní migrační politiku a přirovnal výrazy zákonodárců o migrantech k těm, které se používaly v nacistickém Německu. Svým vyjádřením porušil směrnice veřejnoprávní stanice, která dnes uvedla, že Lineker je bude dodržovat, dokud společnost nedokončí revizi toho, jak mohou moderátoři používat sociální sítě.

Stažení Linekera z vysílání BBC vyvolalo v Británii vlnu bouřlivých reakcí a narušilo víkendové vysílání.

Lineker tvrdě kritizoval připravovaný zákon, jehož cílem je zabránit migrantům přeplouvajícím Lamanšský průliv, aby ve Spojeném království požádali o azyl. Bývalý fotbalista v příspěvku odsoudil „krutou politiku zaměřenou na ty nejzranitelnější, a to jazykem, který se neliší od toho, který používalo Německo ve 30. letech 20. století“.

BBC poté oznámila, že Lineker nebude uvádět pořad Match of the Day (Zápas dne), který se vysílá v sobotu večer a ukazuje sestřihy zápasů anglické Premier League z daného dne, dokud s televizí neuzavře dohodu o tom, jak má používat sociální sítě. Stanice však byla nucena zrušit většinu ze svého víkendového sportovního programu poté, co v něm komentátoři, analytici a hráči Premier League odmítli vystoupit jako projev podpory Linekerovi.

Generální ředitel BBC Tim Davie dnes uvedl, že Lineker souhlasí s tím, že se bude řídit redakčními pokyny, dokud nebude dokončena revize pravidel pro sociální sítě.

Na podporu Linekerova návratu na obrazovky dokonce vznikla i petice, pod kterou už se podepsalo přes 212 000 lidí.

Lineker dnes všem poděkoval za podporu. „Sportovní přenosy na BBC uvádím už téměř 30 let a jsem nesmírně hrdý na to, že mohu pracovat s nejlepší a nejspravedlivější televizní stanicí na světě,“ uvedl. „Závěrečná myšlenka: Jakkoli bylo posledních několik dnů těžkých, nedají se jednoduše srovnat s tím, jaké to je, když musíte utéct z domova před pronásledováním nebo válkou a hledat útočiště v daleké zemi. Je hřejivé, když jsem u tolika z vás viděl empatii vůči jejich těžké situaci,“ dodal.

Pořad Match of the Day existuje od roku 1964 a Lineker ho uvádí už 20 let. Podle agentury Reuters je bývalý fotbalista nejlépe placeným moderátorem této veřejnoprávní stanice.

Dvaašedesátiletý Lineker je v Británii známou osobností, kterou na twitteru sleduje 8,8 milionu lidí. Od zahájení moderátorské kariéry otevřeně vyjadřuje své politické názory, vyjadřoval se zejména proti brexitu a na podporu migrantů.

Návrh nového zákona, jehož cílem je podle vlády zastavit nelegální příchod migrantů přes Lamanšský průliv, kritizovala také OSN a řada lidskoprávních skupin.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 20.3.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,930 24,050
USD 22,350 22,530
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma