Matura skončil v Ga-Pa jedenáctý. Kraloval Rakušan Diethart

- Lyžování autor: Danica Klein

Český skokan na lyžích Jan Matura skončil jedenáctý v druhém závodu Turné čtyř můstků v Ga-Pa a připsal si nejlepší výsledek sezony. S velkým náskokem nečekaně vyhrál jednadvacetiletý Rakušan Thomas Diethart, jenž se tak dostal do průběžného vedení v Turné. Druhý byl dnes jeho krajan Thomas Morgenstern, třetí místo obsadil vítěz úvodního závodu v Oberstdorfu Simon Ammann ze Švýcarska.

Jan Matura

Jan Matura,zdroj: Getty Images

Matura prokázal, že mu můstek v Ga-Pa sedí. I loni tam byl z Čechů nejlepší a zlomil do té doby nevýraznou sezonu. Dnes předvedl 132,5 metru v prvním kole, jasně porazil Slovince Jaku Hvalu a usadil se na dvanáctém místě. V druhém pokusu byl jeho skok o půl metru kratší, desátý muž celkového hodnocení minulého ročníku Světového poháru se nicméně radoval z posunu vpřed.

Matura bodoval potřetí v sezoně. Lepší výkon tento český skokan předvedl naposledy při loňském finále SP v Planici, kde byl desátý.

Diethart je překvapením sezony. Za sebou má teprve šestý závod SP, do kterého vstoupil dvěma závody v roce 2011. Loni se poprvé dostal do silného rakouského týmu pro závod v Engelbergu, kde skončil čtvrtý a šestý. Dnes si připsal po třetím místě v Oberstdorfu druhé pódiové umístění v kariéře a první vítězství.

Morgenstern, vítěz Turné z roku 2011, předvedl dva skoky dlouhé 139 metrů, ale stejně prohrál o jedenáct bodů. Čtyřnásobný olympijský vítěz a mistr světa Ammann je na třetím místě průběžného hodnocení Turné a má šanci zaútočit na triumf, který mu jako jediný v jeho bohaté sbírce chybí.

Ostatním českým reprezentantům se dnes v zadním větru nevedlo. Z prvního kola nepostoupili po nevýrazných výkonech Jakub Janda, jenž skočil 129 metrů, Lukáš Hlava ani Antonín Hájek, kteří předvedli shodný výkon 125 metrů.

Tagy: skokan na lyžích

Zdroje: ČTK