ME "21": Gólman varuje před silou Angličanů ošlehaných Premier League

- Sport autor: Jakub Procházka

Jasnou představu o tom, v jak těžkém duelu se proti Anglii představí na mistrovství Evropy česká jednadvacítka, má její náhradní brankář Marek Štěch, který zná soupeře z Premier League.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Hráč West Hamu United každý týden na ostrovech sleduje vycházející hvězdy Albionu, jež se nyní postaví i českým mladíkům v klíčovém souboji i postup do semifinále šampionátu v Dánsku. 

A Štěch tuší, že "lvíčata" projdou velkým testem. "Ale zároveň se na ten zápas strašně těším. Kluky z anglického týmu znám, všichni hrají v Premier League. A to přece mluví za všechno. Víc si asi hráč přát nemůže, je to nejlepší liga světa," uvedl Štěch. 

Do West Hamu, který letos sestoupil z nejvyšší soutěže, přišel z pražské Sparty už před pěti lety, letos za první tým odchytal i tři pohárové zápasy a trpělivě kryl záda Robertu Greenovi, anglickému reprezentantovi. Štěch byl na lavičce také při mnoha zápasech Premier League a zblízka sledoval, co dokážou mladíci z anglického týmu. "A to tady ještě nemají největší hvězdy Jacka Wilshera a Andyho Carrola," připomněl Štěch. 

Největší síla Angličanů v útoku?

Především v útoku, kde řádí Daniel Sturridge a Danny Welbeck, je prý největší síla Anglie. Sturridge je kmenovým hráčem Chelsea, která si jej cení na 20 milionů liber.

Letos při krátkém hostování v Boltonu od ledna stihl ve dvanácti zápasech nasázet hned osm branek. Prosadil se hned při své úplné premiéře v nejvyšší soutěži v týmu Wanderers a skóroval dokonce v prvních čtyřech duelech mezi elitou. To se povedlo jen šesti hráčům v historii. Welbeck zase patří Manchesteru United a letošní sezonu strávil v Sunderlandu. 

"V nich má Anglie největší sílu, na ně musíme dávat velký pozor. Sturridge střílí z každé pozice, z dálky i z obou stran. Welbeck má dobré náběhy z krajů hřiště. Oba zdobí i výborné zakončení," líčil Štěch. Také obrana se podle něj může opřít o velké talenty. Stoper Phil Jones před mistrovstvím odešel za 17 milionů liber z Blackburnu Rovers do Manchesteru United a je mu předvídána velká budoucnost. "Prý to má být nástupce Ria Ferdinanda na stoperu v Manchesteru. To je dobrá vizitka," řekl s úsměvem na Jonesovu adresu Štěch. 

Hecování s parťákem z West Hamu

Až se bude zápas blížit, možná si neodpustí také pár rýpnutí do svého parťáka z West Hamu Jamese Tomkinse. "Už před turnajem jsme se hecovali, že se potkáme," popisoval Štěch, který ale zatím na mistrovství sedí stejně jako Tomkins na lavičce. "Možná mu před zápasem zavolám a zeptám se na pár taktických věcí," žertoval Štěch. 

Nepochybuje, že česká jednadvacítka nakonec zlomový zápas šampionátu zvládne. Čechům dá semifinálovou jistotu jakékoliv vítězství a také remíza za předpokladu, že Ukrajina neporazí Španělsko ve druhém utkání. Anglie musí hrát pouze na vítězství. "Jsme spolu dlouho, máme spoustu zkušeností. Stoprocentně to zvládneme a půjdeme dál," věřil Štěch. 

Až mistrovství skončí, on sám se zřejmě bude znovu hlásit ve West Hamu. Nahrát by mu mohlo, že v klubu možná skončí dlouholetá jednička Green. "Hodně bude záležet na tom, jak to s ním bude. Ale kdyby šel pryč, rád bych se ve West Hamu popral o post jedničky," uvedl Štěch, který jako hráč narozený v roce 1990 může startovat za jednadvacítku i v příštím kvalifikačním cyklu.

Tagy: Anglie me

Zdroje: ČTK