Mistrem světa je Rakušan Kraft. Koudelka obsadil 14. místo

- Lyžování autor: von

Rakouský skokan na lyžích Stefan Kraft získal na světovém šampionátu v závodě na středním můstku zlato. Nejlepší z Čechů byl čtrnáctý Roman Koudelka, zkušený Jakub Janda obsadil 23. místo.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka skončil na středním můstku na 14. místě

Český skokan na lyžích Roman Koudelka skončil na středním můstku na 14. místě,zdroj: Profimedia

Předloni ve Falunu získal Kraft na středním můstku bronz a nyní ve Finsku se ke zlatu posunul díky skokům dlouhým 99,5 a 98 metrů. Druhé a třetí místo obsadili Němci - stříbro má Andreas Wellinger a bronz Markus Eisenbichler.

Stříbrný medailista ze středního můstku z Oberstdorfu před 12 lety Jakub Janda obsadil 23. místo. Letošní juniorský mistr světa na středním můstku Viktor Polášek (31.) ani Tomáš Vančura (35.) nepostoupili z 1. kola.

Koudelka skočil v 1. kole 93 metrů a dělil se o dvanácté místo s Norem Johannem Andrem Forfangem. Druhý pokus měl český skokan o půl metru kratší a o dvě příčky se v hodnocení propadl. "Velká spokojenost s předvedenými skoky, protože byly docela volné a řekl bych, že na hraně velice povedené," řekl Koudelka Radiožurnálu.

Litoval, že mu při jeho pokusech nepřály povětrnostní podmínky a foukalo zezadu. "Bohužel štěstí trošku chybělo. Skokani přede mnou i za mnou měli protivítr a já mám skoro plus tři a půl bodu. To je pak velký rozdíl," řekl Koudelka.

Janda skočil nejdříve 89 metrů, ve druhém kole se o metr zlepšil. "Byly to takové průměrné skoky. Chtěl jsem do toho dát všechno a pak jsou tam chyby. V prvním to bylo (odraz) lehce dřív. Po druhém kole jsem se trošku posunul, ale není to žádná sláva," řekl osmatřicetiletý Janda.

Polášek předvedl 89 metrů a od třicítky ho dělilo 1,3 bodu. Vančura skočil z českých závodníků nejméně, 87 metrů.

Kraft odolal německé vlně

Bývalý vítěz Turné čtyř můstků Kraft vedl po prvním kole před Wellingerem. Třetí byl další Rakušan Michael Hayböck, ale ten finále nezvládl a propadl se na šesté místo.

Ve druhém kole zaútočili Němci. Eisenbichler přistál ve vzdálenosti 100,5 metru, což byl nejdelší skok dne, a získal první velkou medaili. Wellinger trefil přesně hranici sta metrů a čekal, jak si povede Kraft, ale ten roli lídra ustál a vyhrál o dva body.

"Neuvěřitelné. Před druhým skokem jsem byl strašně nervózní, ale teď jsem šťastný. Jsem mistr světa," radoval se pouze 166 centimetrů vysoký šampion.

Favorizovaný Polák Kamil Stoch, který se po kvalifikaci chytil za bolavé koleno, se musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Tagy: skoky na lyžích

Zdroje: ČTK