Nad fotbalovou Slavií se stahují mračna, řešení krize neoznámila

- Sport autor: Jakub Procházka

Fotbalová Slavia ani ve středu neoznámila způsob, jakým hodlá řešit svou kritickou ekonomickou situaci a mnohamilionové dluhy. Vršovickému celku přitom akutně hrozí, že ve čtvrtek nezíská profesionální licenci pro příští ročník první ligy.

Vedení pražského klubu pokračovalo v jednáních se společností Natland Group, který má zájem Slavii finančně pomoci, ale k dohodě zatím zřejmě nedošlo. Údajný současný majitel Slavie Antonín Franc na pondělní schůzce s předsedou ČMFS Ivanem Haškem slíbil, že klub nejpozději do středy představí na tiskové konferenci kroky k vyřešení svízelné situace. 

Následně investiční a finanční společnost Natland Group oznámila, že jedná se Slavií o možnostech, jak jí pomoci. Nejprve chce vršovickému klubu poskytnout 20 milionů korun na nejnutnější výdaje a po auditu hospodaření Slavie by měly následovat další investice. Zakladatel Natlandu Tomáš Raška v rozhovoru pro týdeník Ekonom uvedl, že společnost chce v klubu získat majoritní podíl. 

Natland jednal se zástupci Slavie v úterý i ve středu, ale k finální dohodě zatím podle všeho nedošlo. Klub nesvolal ani tiskovou konferenci, kterou v pondělí Franc avizoval, a k celé situaci se odmítá vyjadřovat. 

Slavia se může odvolat. Do konce května ale musí být jasno

Ve čtvrtek přitom vyprší termín, do kterého má Slavia dodat licenční komisi ČMFS doklad o bezdlužnosti. Pokud tak neučiní, hrozí jí, že neobdrží licenci pro první ligu a čeká ji pád do třetí nejvyšší soutěže. Pokud by klub splnil podmínky dodatečně, může se proti verdiktu komise odvolat. Jasno o udělení licencí musí být nejpozději do konce května.

Slavia potřebuje splatit hlavně desetimilionový dluh vůči hráčům a několika dalším subjektům, fotbalistům a zaměstnancům klubu také dluží výplaty za první čtyři měsíce letošního roku. Vedle toho Pražany tíží závazek přes 100 milionů korun vůči bývalému vlastníkovi britské společnosti ENIC. Očekává se, že dluhy by měl uhradit nový investor.

Tagy: pomoc dluhy klub investori slavia

Zdroje: ČTK