Nadal je světová tenisová jednička již třetí sezonu za sebou

- Tenis autor: Jakub Konečný

Rafael Nadal zakončí potřetí v kariéře tenisový rok jako světová jednička. Španělský hráč si definitivně zajistil první místo v žebříčku pro rok 2013 po dnešní výhře na Turnaji mistrů v Londýně nad Švýcarem Stanislasem Wawrinkou dvakrát 7:6. Bez ohledu na výsledek pátečního zápasu s Tomášem Berdychem už má Nadal jistý postup do semifinále.

Rafael Nadal

Rafael Nadal,zdroj: Getty Images

Výhra Nadala nad Wawrinkou dostala Berdycha do nelehké pozice. Český hráč musí ve večerním utkání porazit Španěla Davida Ferrera, aby se udržel ve hře o semifinále, porážka by znamenala konec nadějí na postup.

Levou rukou hrající Nadal se letos vrátil na kurty po zranění ve skvělé formě. Od února vyhrál deset turnajů včetně grandslamových Roland Garros a US Open. Díky tomu sesadil začátkem října z pozice světové jedničky Srba Novaka Djokoviče.

Právě Djokovič měl ještě teoretickou šanci Nadala na Turnaji mistrů o post prvního hráče světa připravit, ale Španěl potřebné dvě výhry přidal už ve skupině.

"Skončit rok jako světová jednička, to je perfektní scénář, ale je to ohromně těžké, protože na okruhu je nespočet silných soupeřů," řekl v rozhovoru na kurtu Nadal, který ukončil rok na pozici krále tenisu rovněž v letech 2008 a 2010. "Prožívám neuvěřitelný návrat, který bych bez svého týmu nikdy nedokázal," dodal Španěl.

Nadal jako třetí tenista hrající levou rukou ukončil rok jako jednička minimálně třikrát. Před ním to dokázali slavní Američané Jimmy Connors (5) a John McEnroe (4). Rekord drží Američan Pete Sampras, který zakončil sezonu v čele pořadí šestkrát.

Tagy: světová tenisová jednička

Zdroje: ČTK