Najde český tenis další hvězdy? Výhry v Davis a Fed Cupu můžou přitáhnout talenty

- Tenis autor: Danica Klein

Triumfální závěr roku a výhry českých žen ve Fed Cupu a mužů v Davisově poháru již druhým rokem po sobě zvednou zájem o tenis. Kluby už při náborech vítaly větší počet dětí, které chtějí být jako Petra Kvitová a Tomáš Berdych, ale cesta k úspěchu je stejně jako u každého sportu dlouhá. 

Radek Štěpánek

Radek Štěpánek,zdroj: Mediafax

Už minulý rok přitáhly české hvězdy děti k bílému sportu. Zasloužila se o to hlavně Kvitová wimbledonským titulem a tenistky výhrou ve Fed Cupu. Aktuální výhry ve Fed Cupu a zisk 'salátové mísy' v Davisově poháru podle odborníků zájem ještě umocní. 

"Na první turnaj v baby tenisu začátkem prosince už máme padesát dětí," řekl Petr Luxa, sportovní ředitel Sparty Praha, která je společně s prostějovským klubem a pražským I. ČLTK jedním ze tří národních tenisových center. Na Spartě je ve školičce 80 dětí a mají plno. "Zájem je poslední dobou velký," řekl Luxa. 

Prostějovský Agrofert pořádal na přelomu září a října nábor pod názvem Hledáme nového Tomáše Berdycha, Jiřího Veselého a novou Petru Kvitovou. Zatímco loni přišlo třicet pětiletých dětí, letos skoro padesát. "Děcka mají zájem, a když vidí hvězdy, mají velkou chuť je napodobit," řekl manažer Prostějova Tomáš Cibulec. 

Čas ukáže

V posledních letech čím dál více pomáhají s vyhledáváním talentů či s jejich výchovou slavní hráči a hráčky české minulosti. V Prostějově působí Jiří Novák, ambasadorkou sparťanského klubu je Hana Mandlíková a mentorem Bohdan Ulihrach. Na Štvanici trénuje Jiří Hřebec a sportovním ředitelem je Jan Vacek. 

Wimbledonská vítězka Jana Novotná hledala talenty ve věku od čtyř do osmi let v rámci projektu "S náma na to máš" České spořitelny a tenisového svazu. "Zájem o to byl, ale může to být lepší. Byla tam talentovaná děcka, ze kterých by potencionálně opravdu mohlo něco být, ale mělo by se na tom zapracovat," řekla Novotná. 

Od malého caparta k vítězi Davisova poháru je ale daleko. Prostějovská školička trvá čtyři až pět let a už během nich hodně dětí odpadne. "Z padesáti zůstane tak pětadvacet procent," řekl Cibulec. I Luxa potvrdil, že je brzy dělat závěry. "Až čas ukáže, jestli i díky současným úspěchům najde český tenis další hvězdy." 

Ceny postupně rostou

Trenér vítězů z Davis Cupu v roce 1980 Pavel Korda připomněl, že současná mládež je kvůli počítačům lenivá, a Ivan Lendl poukázal na nezbytnou roli rodičů. "Dítě vždy nejdříve sportuje kvůli nim. Když mu dáte na výběr, uteče. Nejdřív je k tomu musíte dotlačit. Říkejte si tomu, jak chcete, ale až časem začne hrát pro sebe. To se musí naučit," řekl kdysi Lendl, za jehož růstem stála přísná matka. 

Výdrž dětí u sportu ovlivňuje i jeho finanční nákladnost. Děti začínají s hrou mini a baby tenisu a ze začátku velké náklady rodina nevydá. Raketa se dá pořídit za 400 korun a oblečení na sport s teniskami má každý, ale postupně ceny rostou. 

Například v tenisové akademii bývalého daviscupového kapitána Františka Pály v Modleticích, kde působí i fedcupový kapitán Petr Pála, letos v zimě zaplatí rodiče za hodinu pro každého hráče v kategorii do pěti let ve skupině čtyř až pěti dětí s trenérem 230 korun. Závodní mládež od 10 let ve skupině do tří hráčů už pět set. 

Členská základna tenisu osciluje okolo šedesáti tisíc lidí, přičemž registrovaných členů na svazu je skoro 23 tisíc a registrovaných klubů 1155.

Tagy: tenis talent

Zdroje: ČTK