Nastává čas Her. Slavnostní zahájení olympiády většina českých sportovců vynechá

- Sport autor: Danica Klein

Hlavně funkcionáři a členové doprovodných týmů budou podle všeho v pátek zastupovat Českou republiku na slavnostním zahájení olympijských her v Soči. Většina sportovců ubytovaných v horských střediscích totiž neplánuje absolvovat náročnou cestu a chtějí se soustředit na své první starty na hrách. V přímořské olympijské vesnici ještě většina českých sportovců chybí, hokejisté z NHL totiž do Soči přiletí až v pondělí.

Čeští olympionici

Čeští olympionici,zdroj: Profimedia.cz

Kolik českých sportovců na plochu olympijského stadionu vyjde, momentálně neví ani šéf mise Martin Doktor. "A přitom to chtějí vědět i organizátoři. Plánujeme využít co nejvíce míst, ale většina sportovců určitě nepůjde. Pro ty, které v příštích dvou třech dnech čekají závody, by asi nebylo dobré absolvovat sedmihodinové martyrium cesty z hor a do hor," uvedl Doktor na dnešním setkání s novináři v Soči.

Česká výprava by měla mít papírově k dispozici více než 90 míst pro slavnostní zahájení a více než polovinu jich prý využije. Sportovce bude určitě zastupovat vlajkonoška Šárka Strachová, která přijede jako jedna z mála z horské vesnice. Doprovodit by ji měla akrobatická lyžařka Tereza Vaculíková.

Z přímořské vesnice se na zahájení chystá krasobruslař Michal Březina a zřejmě i rychlobruslaři na krátké dráze Kateřina Novotná a Vojtěch Loudín. Osmička hokejistů působících v Evropě, kteří do Soči přiletěli ve čtvrtek, dostala šanci rozhodnout se individuálně. "Všichni ale řekli, že půjdou," uvedl tiskový mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Jen u televizních obrazovek zůstanou rychlobruslařky Martina Sáblíková a Karolína Erbanová. "Byla jsem ve Vancouveru a to mi stačilo. Nechce se mi opět někde tak dlouho čekat," vysvětlila Erbanová.

Již nyní je jisté, že pořadatelé na páteční večer připravili pompézní akci. "Byli jsme zde loni, kdy měli ceremoniál na počest roku do zahájení a byl krásný. A teď to bude stokrát větší. Navíc to tady pořád slyšíme. Zkoušejí to už čtrnáct dní, takže jsme viděli závěrečný ohňostroj i hořící oheň," přiznal Doktor. "Slyšeli jsme zpívat i Michaela Jacksona, takže tam bude i překvapení," smál se Doktor. Legendární americký zpěvák je již téměř pět let po smrti.

Tagy: Olympiáda v Soči čeští sportovci ZOH 2014 otevírací ceremoniál

Zdroje: ČTK