Nejžádanější český kouč slaví padesátiny

- Fotbal autor: Danica Klein

Zastánce ofenzivního fotbalu stojí za vzestupem Plzně, kterou ale nyní opouští. Od začátku příštího roku bude trénovat českou fotbalovou reprezentaci. Trojnásobný vítěz domácí ankety Trenér roku hrál sám v minulosti za týmy Přerova, Baníku Ostrava, Prostějova, Chebu a Havířova. 

Pavel Vrba

Pavel Vrba,zdroj: Profimedia.cz

Vrba pochází z Přerova. Jako hráč prošel všemi mládežnickými reprezentacemi, většinou nastupoval jako záložník. V nejvyšší soutěži se v barvách Baníku Ostrava či RH Cheb i kvůli opakovaným problémům s kolenem výrazněji neprosadil. 

Počátky jeho trenérské kariéry jsou spjaty s Baníkem Ostrava. V klubu působil dlouhodobě jako asistent, na jaře 2003 tým krátce vedl jako hlavní kouč. V sezóně 2003/04 figuroval opět ve funkci asistenta hlavního trenéra Františka Komňackého a byl tak u zisku mistrovského titulu pro Baník Ostrava. 

V roce 2004 začal působit na Slovensku. Trénoval Púchov a Žilinu a byl také asistentem trenéra slovenské fotbalové reprezentace. V říjnu 2008 nastoupil do Plzně a z podprůměrného klubu postupně vybudoval přední domácí celek, který se prosadil i v evropských pohárech. Plzeň dovedl v letech 2011 a 2013 k zisku domácího titulu. V klubu měl smlouvu do června 2015 a zástupci Viktorie ho nechtěli k reprezentaci uvolnit, Vrba však nakonec využil výstupní klauzuli. 

Vrba je ženatý a má dvě dcery. 

Tagy: padesátiny trenér reprezentace

Zdroje: ČTK