Nezničitelný skikrosař Kraus: Začínám rehabilitovat

- Lyžování autor: Danica Klein

Skikrosař Tomáš Kraus zahájí po zranění letní přípravu na další sezonu maximálně s několikatýdenním zpožděním. Už jezdil na kole, chodí bez berlí a je bez větších bolestí. Devětatřicetiletý dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru upadl 10. března při mistrovství světa v norském Vossu a přivodil si zlomeninu pánve, rehabilituje ale dobře. 

Tomáš Kraus

Tomáš Kraus,zdroj: Facebook

Z tratě jej tehdy museli odvézt záchranáři na kanadských saních a v Norsku Kraus zůstal několik dní. "Jedna kost byla zlomená, ale ta už podle doktorů srostla. A pak tam byla jedna nebo dvě praskliny. Bylo štěstí, že se nic nepohnulo a všechno zůstalo na místě. I zlomenina se tak mohla léčit jen klidem," řekl Kraus novinářům. "Přípravu posunu tak maximálně o čtyři týdny, ale nemělo by to být nic hrozného. Udělám intenzivnější začátek a v létě budu na svých," plánoval lyžař. 

Nic necítil

Let z Norska zvládl i proto, že bolest čekal horší. "Nejhorší byla první noc, to jsem si vzal čtyři ibuprofeny. Pak už se to zlepšovalo," vzpomínal. Po návratu do Čech dostal berle, ale ty použil prý snad jen dvakrát v nemocnici. "Dostal jsem i od doktorů doporučení, abych nekulhal a chodil tak, aby to víc nezatěžovalo tu druhou nohu," poznamenal Kraus

Když potom začal cvičit a rehabilitovat, opět trpěl. "Ze začátku to bolelo hodně. Ale teď, když už se rozejdu, tak se mi stane, že to po chvíli necítím. Takže jsem na tom relativně dobře a jsem rád, že to nebylo nic vážnějšího, protože prvních několik hodin po pádu nebylo moc radostných," upozornil. 

Když poprvé zkušebně sedl na kolo, radoval se, že nic necítí. "Měl jsem radost, že budu moct dělat přípravu, jak jsem zvyklý, protože jsem měl strach, že dva tři měsíce si na kolo nebudu moct sednout," přiznal. Ví ale, že nesmí nic uspěchat. "Musím na sebe dávat pozor, největší bolest mám v kyčli a v třísle, s tím musím pracovat, snažím se to posilovat," řekl. 

Lyžař, který si za kariéru užil s koleny a zlomeninami u lékařů své, řadí nynější zranění mezi ta vážnější. "Trochu nadprůměr," řekl se smíchem. "Ten pád byl fakt nepříjemný, proto jsem rád, že to dopadlo relativně dobře. Měl jsem velké štěstí, proto ani nelituju konce sezony a spíš si užívám, že nejsem víc zraněný," řekl. 

Záznam svého pádu ani pořádně neviděl. "Jen kousek, někdo mi to pustil. Já se ale v těchhle věcech moc nehrabu, zažil jsem blbých pádů dost a vždycky je lepší to hodit za hlavu, protože z toho se moc poučit nedá. Mám to za sebou," mávl rukou.

Tagy: skicross

Zdroje: ČTK