Nymburk v prvním finále jasně přehrál Prostějov

- Sport autor: Jakub Procházka

Basketbalisté Nymburka rázně vykročili za osmým titulem v české lize, když v úterním úvodním zápase finálové série porazili Prostějov přesvědčivě 89:64. Nymburk rozhodl o svém triumfu už v prvním poločase, který vyhrál o dvacet bodů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Finále pokračuje ve středu opět v Nymburku, série se hraje na čtyři vítězné zápasy. 

Prostějov, který se v souboji o titul poměřil s Nymburkem i loni, ještě v sobotu dohrával semifinálovou sérii s Pardubicemi a na Hanácích bylo znát, že po náročném souboji ještě nemají tolik energie. Nymburk rychle vycítil, že soupeř není v ideálním rozpoložení, a z hráčů Prostějova dál vysával síly, když je neustále trápil vytaženou a velmi agresivní obranou. 

Hosté v útoku kupili řadu chyb a ztrát, nutili se do těžkých střel a krkolomných akcí. To dokonale sedělo rychlé hře Nymburka, jehož hráči naopak volili co nejefektivnější zakončení po rychle sehraných kombinacích. 

Propastný rozdíl

Vysokou laťku nastavila už základní pětka Nymburka a tempo ještě vystupňoval náhradník Křemen, který dal v krátkém časovém úseku dvanáct bodů a dirigoval hlavní nápor svého týmu. Blýskl se i trojkou přesně s klaksonem oznamujícím konec první čtvrtiny. 

Už po deseti minutách Prostějov ztrácel propastných šestnáct bodů a byl daleko od toho, aby favorizovaný Nymburk potrápil podobně jako v předchozích dvou soubojích v nadstavbové části. Nymburští jen za první poločas donutili Hanáky k deseti ztrátám a v 16. minutě pivot Benda efektní smečí symbolicky zvýšil už na dvacetibodový rozdíl. 

Opory Prostějova se na závěr šetřily

To už hosté pochopili, že v hale sportovního centra neuspějí, a jejich kouč Peter Bálint na dlouhé úseky stahoval ze hry opory Lawrence a Landryho, aby je šetřil na pokračování série. 

Natěšený Nymburk ale ani pak nepolevil ve vysokém tempu, jako by chtěl soupeře hned na úvod série co nejvíc srazit na kolena. Prostějov se však po špatném vstupu do třetí čtvrtiny vzchopil a nepřipustil totální debakl, i když z tváří jeho hráčů šlo vyčíst velkou frustraci. 

O vítězství Nymburka ani tak nebylo sebemenších pochyb. Domácí trenéři navíc před středečním zápasem dál často rotovali sestavou a také oni klíčovým hráčům nastřádali síly před pokračováním série.

Nymburk - Prostějov 89:64 (26:10, 49:29, 69:49)
Nejvíce bodů: Křemen 18, Pumprla a Chán po 10, Benda a Nissim po 9 - Veikalas 15, Landry 9, Lawrence a Šležas po 8. Rozhodčí: Dolinek, Vrážel, Hošek. Fauly: 16:22. Trestné hody: 26/20 - 14/8. Diváci: 1250.

Tagy: Prostějov nymburk basketbal liga

Zdroje: ČTK