Olympijského funkcionáře zatkli pod postelí. V pokoji plném ukradených bot Nike
23. 11. 2016 – 12:40 | Ostatní sporty | von | Diskuze:

Keňská policie zatkla viceprezidenta Keňského olympijského výboru Bena Ekumboho. Vysoce postavený funkcionář totiž ve velkém kradl peníze i vybavení pro keňské sportovce, kteří startovali na olympijských hrách v Riu.
Zatčení pátého vysokého funkcionáře národního olympijského výboru po OH přišlo krátce poté, co se v médiích objevily detaily dosud nezveřejněné vyšetřovací zprávy o kontroverzních událostech týkajících se keňské výpravy v Riu. Podle ní funkcionáři zpronevěřili více než 800 tisíc dolarů (přes 20 milionů korun) určených pro sportovce a také množství vybavení od týmového sponzora Nike.
Keňská média uvedla, že Ekumbo, jenž je zároveň šéfem keňské plavecké federace, odmítl policisty do svého bytu vpustit. Když se strážci zákona dostali dovnitř, našli funkcionáře schovaného pod postelí. V bytě zajistili keňské olympijské dresy, teplákové soupravy a tašky, vše zabalené v originálních plastových obalech. Dále také krabice nových a nepoužitých běžeckých bot Nike se speciálním designem keňské vlajky.
Vláda výbor zrušila, MOV ho brání
Vyšetřování týkající se podezření z rozkrádání peněz a vybavení pro olympijskou výpravu nařídil po hrách v Riu keňský prezident Uhuru Kenyatta. Před Ekumbem byli už v září zatčeni čtyři jeho kolegové: šéf olympijské mise Stephen Arap Soi, viceprezident olympijského výboru Pius Ochieng, generální sekretář Francis Kinyili Paul a pokladnice olympijského výboru Fridah Shiroyaová.
Tři muži byli obviněni z rozkrádání financí a vybavení a byli propuštěni na kauci. Shiroyaová byla obvinění zbavena a předpokládá se, že bude svědčit proti ostatním.
Podle vyšetřovací zprávy navíc existuje podezření, že funkcionáři zpronevěřili velkou část nebo veškerou částku 1,2 milionu dolarů, kterou olympijský výbor dostával ročně od roku 2013 v rámci smlouvy s Nike.
Keňský sport zažívá chaotické období paradoxně po nejúspěšnějších OH v historii, z nichž si navzdory organizačním problémům keňští sportovci přivezli šest zlatých, šest stříbrných a jednu bronzovou medaili.
Po vypuknutí skandálu vláda národní olympijský výbor rozpustila. Tento krok se nelíbí Mezinárodnímu olympijskému výboru, jenž nedovoluje vměšování státních orgánů do řízení sportu a hrozí atletické velmoci suspendací.