Peltu těší, že si český fotbal díky reprezentaci získává v zahraničí respekt

- Fotbal autor: Petr Hašek

Čtyři zápasy, čtyři vítězství. Fotbalová reprezentace vstoupila do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy skvěle a v tabulce své skupiny přezimuje bez ztráty bodu na prvním místě. Zatím suverénní cesta kvalifikací překvapila i předsedu Fotbalové asociace Miroslava Peltu, který počítal po podzimní části se sedmi body.

Pavel Kadeřábek (vpravo) a Bořek Dočkal zařídili vítězný český gól v Turecku

Pavel Kadeřábek (vpravo) a Bořek Dočkal zařídili vítězný český gól v Turecku,zdroj: Isifa.com

„Férově přiznám, že jsem si říkal, že když z prvních čtyř zápasů budeme mít sedm bodů, tak to bude dobré. Z duelů s Nizozemskem a Tureckem jsem počítal s bodem, pak jsem chtěl porazit Kazachstán a Island doma, ale to jsem si ještě neuvědomoval jeho sílu. Kdyby mi před startem kvalifikace někdo řekl, že my i Slováci budeme mít plný počet bodů, tak bych ho považoval za blázna,“ přiznal Pelta.

Šéfa českého fotbalu zároveň potěšilo, že svěřenci kouče Pavla Vrby zvládli klíčové zápasy.

„Dneska jsme v situaci, kdy máme všechny trumfy v rukou, protože jsme zvládli ty nejdůležitější zápasy. Potřebovali jsme doma zvládnout zápasy s Nizozemskem i Islandem a s Tureckem je to vždy nejtěžší na jejich půdě, a to za jakékoli situace. Vše tedy mluví v náš prospěch,“ uvědomuje si Pelta.

Díky vydařeným výkonům v boji o postup na evropský šampionát, který se v roce 2016 uskuteční ve Francii, je český fotbal na vzestupu a získává si větší respekt i na mezinárodní scéně. „I při setkání se šéfem UEFA Michelem Platinim a dalšími činovníky vnímám, že náš vzestup registrují,“ pokračoval předseda FAČR.

Pelta vyzývá k pokoře

Radost mu dělá také zájem fanoušků. „Potěšila mě euforie v Plzni. Když jsem viděl, kolik přišlo lidí na trénink, tak jsem měl velkou radost. V televizi pak utkání sledovalo v jednu chvíli až 1,7 milionu diváků, což je skvělé číslo. Teď nepochybuji, že jsme schopní vyprodat kterýkoli stadion,“ myslí si Pelta, který ale varuje před uspokojením.

Reprezentace musí i nadále poctivě pracovat. „Jsme na vlně euforie, ale je třeba zůstat pokorní. Teď to chce využít tu dlouhou přestávku a připravit se na jarní souboj s Lotyšskem, který potřebujeme zvládnout. Jak říká trenér, potřebujeme ještě deset bodů. Uvidíme, jak to pak bude reálně vypadat,“ uzavřel Peta.

Tagy: kvalifikace Česká fotbalová reprezentace FAČR

Zdroje: ČTK