Phelps v prvním závodu po pauze dostal klepec od Lochteho

VIDEO - Ostatní sporty autor: Sebastian Kantor

Plavecký rekordman Michael Phelps skončil v prvním závodu po téměř dvouleté pauze druhý. Majitel 18 zlatých olympijských medailí těsně prohrál na US Grand Prix v Arizoně na 100 metrů motýlek s dlouholetým rivalem a kamarádem Ryanem Lochtem. Starý známý hit o rivalitě Phelpse a Lochteho je tak zase aktuální. 

Michael Phelps

Michael Phelps,zdroj: Getty Images

Lochte to dal v čase 51,93 sekundy, Phelps byl pomalejší o dvě desetiny.

Trojnásobný olympijský vítěz a držitel světového rekordu na této trati se rozloučil s kariérou po olympiádě v Londýně v létě 2012. Po návratu k závodům po dvaceti měsících nejprve ve čtvrtek vyhrál před Lochtem rozplavby, ale ve finále pětinásobnému šampionovi OH nestačil. 

Osmadvacetiletý Phelps měl po dlouhé pauze nejhorší start z osmi finalistů a ani obrátka se mu nepodařila. Ale po prvním vystoupení byl spokojený. "Vždycky jsem nerad prohrával, ale plaval jsem tak, jak jsem chtěl - kolem 1:52," uvedl. "Když vynechám obrátku, která byla určitě nejhorší v kariéře, tak to nebylo špatné. Užil jsem si to," dodal držitel světového rekordu 49,82 z roku 2009. 

U bazénu se dobře bavil. Žertoval s ostatními závodníky, netypicky se smál na diváky, mezi nimiž nechyběla jeho matka. "Připadal jsem si, jako bych plaval letní ligu. Byl jsem z toho vzrušený. Měl jsem pocit, že bych si měl radši napsat číslo rozplavby nebo dráhy na ruku pro případ, že bych to zapomněl," líčil v chumlu novinářů a televizních kamer. 

Výkonem v Mese bezpečně pokořil limit pro účast na americkém mistrovství, které bude kvalifikací pro MS 2015 v Rusku. 

Tagy: plavání

Zdroje: ČTK