Platí je, aby jim nadaváli. A pak je vyhodí. Tenistky mají s trenéry zvláštní vztah
11. 11. 2016 – 18:30 | Tenis | von | Diskuze:

Je to pro tenistky paradoxní situace. Vyberou si muže, kterému platí, aby je trénoval, cepoval a někdy i nadával. A kdykoli toho budou mít dost, jako jejich zaměstnavatelé ho mohou kdykoli vyhodit.
"Je to zajímavá situace. My je platíme a musíme je poslouchat," řekla před finále Fed Cupu Petra Kvitová. "Musí tam být vzájemný respekt," dodala dvojnásobná vítězka Wimbledonu, jež se letos po Australian Open rozešla po sedmi letech s trenérem Davidem Kotyzou a po pár měsících pak propustila také Františka Čermáka.
"My si kouče platíme, aby nám nadávali, a můžeme je vyhodit. Je to specifický," přitakala světová šestka a současná česká jednička Karolína Plíšková.
Trenér Plíškové Jiří Vaněk po úspěšné sezoně seděl nedávno na Turnaji mistrů v Singapuru a říkal, že neví, jestli může mluvit o budoucnosti hráčky, protože se s ní ještě nebavil, zda s ním dál počítá. "Je to asi nejhorší zaměstnání," řekl Vaněk ve shodě s dalšími tenisovými trenéry. On sám zatím může být v klidu. "Předpokládám, že do Austrálie jedeme spolu," ujistila finalistka US Open Plíšková ve Štrasburku.
Vaňkova krátká nejistota přesně vystihuje situaci. Tenisoví trenéři nemají dlouhodobou záruku. Pro příklad: z českých hráčů letos změnili trenéra vedle Kvitové také Tomáš Berdych, Lucie Šafářová, Lukáš Rosol nebo Jiří Veselý.
Možná je to právě tím, že na rozdíl od kolektivních či jiných sportů trenéry nenajímá a neplatí vedení klubu nebo federace, ale samotný sportovec.
"Jít do toho ale s tím, že jsem zaměstnavatel a můžu ho vyhodit, kdykoliv se mi zachce, to je špatně," konstatovala třicetiletá Strýcová. "Je to paradox, když se nad tím zamyslím, ale k tenisu to prostě patří. Hodného trenéra hráč až tak neocení, je potřeba občas mít pevnou ruku, mít mezi tím balanc," řekla Lucie Hradecká.
Problémy s tykáním
Vaněk přitakal, že si občas uvědomuje, že musí být přísný, ale nesmí to přehnat, aby nepřišel o místo. "Trenér musí odhadnout, do jaké míry může říkat věci, které se hráčce nelíbí. Musí fungovat vzájemná chemie. Je to alchymie," řekl. Ženský tenis je podle něj specifický. "Emoce jsou větší než u kluků. Musím brát v potaz nálady, které nevyplývají z tenisu, holky řeší víc osobní život a je třeba na to brát ohled."
Hráčky zdůraznily, že záleží na důvěře. "Trenér je se mnou víc než rodina a přítel, protože spolu cestujeme po světě," řekla Strýcová a dodala: "Nemyslím na to, že mu dávám peníze. Mám ho proto, aby mi pomáhal. Na tom je vztah založený."
Ač je ve sportovním světě běžné tykání, Kvitová Kotyzovi vykala a stejně to mají nastavené Hradecká s Jiřím Fenclem a Plíšková s Vaňkem. "U něj mi to vyhovuje, ale všem koučům jsem nevykala," řekla Plíšková. "Nabídl jsem Karolíně, aby mi tykala, ale sama nechtěla, protože by to sama možná zneužívala. Rozhodla si to a já to akceptuju. Akorát jsem jí říkal, ať mi neříká pane Vaňku, ale Jirko," řekl Vaněk.
"Když někomu vykáte, nedovolíte si až tak odseknout. Přijde mi, že autorita je větší, když někomu vykáte," uvažovala Hradecká, která je s Fenclem šest let. Na druhou stranu Strýcová Tomáši Krupovi tyká. "Vždycky jsem svému trenérovi tykala. Respekt tam musí být, ať mu říkám 'ahoj' nebo 'dobré ráno'," řekla Strýcová.