Platinimu zvoní umíráček: Šéfovi UEFA hrozí doživotní vyloučení z fotbalu

- Fotbal autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Předsedovi UEFA Michelu Platinimu hrozí doživotní zákaz působení ve fotbale. Takový trest navrhla etická komise FIFA. Bývalý francouzský reprezentant přijal v roce 2011 podezřelou platbu v hodnotě dvou milionů franků od Seppa Blattera.

Platinimu se rozpadá sen o tom, že se v příštím roce stane prezidentem FIFA

Platinimu se rozpadá sen o tom, že se v příštím roce stane prezidentem FIFA,zdroj: Profimedia.cz

Zatím není jasné, zda vyšetřovatelé požadují stejný postih i pro dosluhujícího předsedu FIFA, jenž má stejně jako Platini v současnosti pozastaven výkon funkce na 90 dnů. Blatterův právník se k tomu odmítl vyjádřit.

Soudce etické komise FIFA Hans-Joachim Eckert kauzu formálně otevřel v pondělí s tím, že definitivní verdikt padne zřejmě v prosinci. Původně se očekávalo, že Platini s Blatterem dostanou maximálně sedmiletý distanc, pokud se jejich vina v korupční kauze potvrdí.

Oba činovníci mají od října pozastavenou činnost kvůli tomu, že Platini v roce 2011 přijal od Blattera dva miliony švýcarských franků, údajně za práci v roli jeho poradce v letech 1999 až 2002. Neexistuje o tom ale žádný doklad a oba funkcionáři tvrdí, že mezi sebou měli ústní dohodu.

Proti suspendaci podali oba odvolání, to však odvolací komise FIFA v minulém týdnu zamítla. Bývalý francouzský reprezentant a trojnásobný držitel Zlatého míče Platini, který byl favoritem na post předsedy FIFA po Blatterovi, se proto obrátil na Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne.

Tagy: FIFA uefa

Zdroje: ČTK