Plavkyně Baumrtová má z ME bronz na 100 metrů znak

- Ostatní sporty autor: Sebastian Kantor

Plavkyně Simona Baumrtová se postarala o třetí cenný kov pro českou výpravu na mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve francouzském Chartres. V dnešním finále závodu na 100 metrů znak byla v času 58,08 sekundy třetí a navázala tak na čtvrteční zlato prsařky Petry Chocové a bronz polohové štafety mužů.

Simona Baumrtová

Simona Baumrtová,zdroj: Mediafax

Na medaili útočila také smíšená polohová štafeta na 4x50 metrů ve složení Baumrtová, Chocová, Michal Ledl a Tomáš Plevko, ale bronz jí nakonec unikl o pouhých sedm setin sekundy. Třetí místo uhájili Norové, zvítězilo domácí francouzské kvarteto. Baumrtová na úvodním znakařském úseku překonala časem 26,68 vlastní český rekord o 15 setin. 

Nejlepší česká olympionička Baumrtová má z ME v krátkém bazénu třetí medaili, oba předchozí bronzy vybojovala na poloviční trati. Z rozplaveb na stovce postoupila bez většího úsilí z deváté pozice, v semifinále vylepšila český rekord o 48 setin na 57,25 sekundy a do finále postoupila jako třetí. Tuto pozici v boji o cenné kovy obhájila. 

Chocová se dnes šetřila

Čerstvá mistryně Evropy na 50 metrů prsa Chocová nakonec na druhou medaili na dvoustovce neútočila, byť v rozplavbách byla v kvalitním českém rekordu 2:24,08 sekundy pátá. Šestadvacetiletá plavkyně se totiž rozhodla šetřit zdraví a síly na smíšenou štafetu. Ve čtvrtek Chocová ovládla rozplavby, semifinále i finále sprintu a rekord posunula na 30,02 sekundy. 

"Rozhodla se šetřit i kvůli bolestivému ramenu a lokti," řekl kouč reprezentace Vlastimír Perna. "Samozřejmě to je i kvůli štafetě, ale také i kvůli mistrovství světa, které je už za tři týdny," upozornil na šampionát v krátkém bazénu v Istanbulu. 

Další finále už Češi nepřidali

Semifinále závodu na 100 metrů volný způsob bylo konečnou pro třináctého Martina Vernera i patnáctého Jana Šefla. Do finále nepostoupily ani dvanáctá Barbora Závadová a šestnáctá Aneta Pechancová v nejkratším polohovém závodu na 100 metrů. 

Patnáctiletý talent Lucie Svěcená si ze svého prvního "dospělého" šampionátu odveze šestnácté místo na motýlkářské padesátce, které si zasloužila semifinálovým časem 26,99 sekundy. V rozplavbě jako první Češka prolomila hranici 27 sekund (26,91), čímž o 14 setin vymazala z čela tabulek Ilonu Hlaváčkovou, jež byla majitelkou rekordu jedenáct let.

Tagy: Francie plavání

Zdroje: ČTK