Plzeň touží natáhnout vítěznou šňůru v Lize Mistrů i s Borisovem

- Fotbal autor: Danica Klein

Další historický milník v úterý večer přepíšou plzeňští fotbalisté, kteří už nedočkavě vyhlížejí svůj první zápas v základní skupině prestižní Ligy mistrů. Jejich premiéru v hlavní fázi slavné soutěže obstará duel s BATE Borisov.

Západočeši chtějí v azylu v pražském Edenu dokázat, že jejich šestizápasová vítězná a suverénní jízda v předkolech v zápasech proti Jerevanu, Trondheimu a Kodani nebyla dílem náhody. Plzeňští si uvědomují, jak důležitá bude přímá konfrontace s běloruskými šampiony před dalšími bitvami s AC Milán a obhájcem vítězství Barcelonou.

V pohárech i na jaře

Pokud nedojde k senzaci, italský a španělský velkoklub, které se utkají ve druhém úterním zápase skupiny H, obsadí první dvě postupové příčky zaručující jarní osmifinále LM. Právě mezi Plzní a Borisovem by se pak mohlo rozhodovat o tom, který z týmů uhájí třetí pozici, jež zaručuje pokračování v jarní fázi Evropské ligy.

"Pokud je naším přáním být v pohárech i na jaře, tak by nejschůdnější cesta mohla vést právě přes Borisov," uvedl trenér Plzně Pavel Vrba. "Jestli se chceme i v Lize mistrů prát o úspěch, tak by bylo nejlepší hned v úterý do soutěže vstoupit výhrou. Právě toto jsou zápasy, které mohou rozhodnout o tom, kdo bude ve hře i na jaře," poznamenal plzeňský kouč.

Před startem LM Vrba prohlásil, že byl byl spokojený, kdyby v základní skupině jeho tým posbíral pět bodů. Plzeňský celek má v úterý hnát za prvním úspěchem vyprodaný stadion v Edenu, kde Viktoria už před třemi týdny slavila triumf v posledním předkole proti FC Kodaň.

Plzeň se v LM představí jako třetí tuzemský klub po Spartě a Slavii, český fotbal neměl svého zástupce v nejlepší klubové soutěži od roku 2007, kdy se v ní představili slávisté. Teď je řada na Západočeších, kteří jen za samotný postup inkasovali téměř 230 milionů korun. Přiliv peněz ani teď skončit nemusí: za každé vítězství ve skupině by dostali bezmála dalších 20 milionů, polovinu pak za remízu.

Velká tlustá čára

Úřadující čeští šampioni sice v úvodu domácí soutěže klopýtají a v šesti kolech jen třikrát zvítězili, ale na pohárové scéně si zjednali respekt. V předkolech neztratili ani bod a jejich útočník Marek Bakoš navíc s šesti trefami nenašel konkurenci mezi střelci. Plzeňští hráči se však pohledem do minulosti kochat nehodlají.

"Za tím je velká tlustá čára. Odehráli jsme zápasy, kde jsme se přesvědčili, že jsme schopni hrát vyrovnané partie s evropskými týmy. Určitě je psychickou výhodou, že jsme neprohráli," uvedl Bakoš. "Ale teď se hraje jiná soutěž. Musíme zůstat stále nohama na zemi, neboť soupeři budou ještě kvalitnější," upozornil před soubojem s běloruskými suverény, kteří mají nakročeno k šestému domácímu titulu v řadě.

Borisov v předkolech nepůsobil přesvědčivě jako Plzeň. V šesti soubojích se severoirským Linfieldem, litevským Ekranasem a naposledy rakouským Sturmem Graz nasbíral hned tři remízy. Ale mezi elitu se dostal, stejně jako v sezoně 2008/2009, kdy se ve skupině poměřil s Realem Madrid, Juventusem Turín a Petrohradem. V minulé sezoně se Borisov dostal do 3. kola Evropské ligy, kde skončil na štítu Paris St. Germain.

"Je to tedy tým, který má v pohárech velké zkušenosti. Sice nejsou divácky tak atraktivní jako mužstva ze západu, ale svoji kvalitu rozhodně mají. Bude to velice nepříjemný soupeř. Pro mě je před zápasem s námi favoritem," prohlásil Bakoš.

Tagy: Plzeň fotbal lm

Zdroje: ČTK