Postup? Byl to můj nejkrásnější tenisový okamžik. Poprvé jsem plakala za sebe, líčí Šafářová

- Tenis autor: knp

Po proměněném mečbolu se skácela na trávu a vleže na zádech plakala. České tenistce Lucii Šafářové vytryskly poprvé v kariéře dojetím z vlastního úspěchu slzy štěstí. Premiérový postup do semifinále slavného Wimbledonu ji naplnil radostí.

Dojatá Lucie Šafářová po postupu do semifinále Wimbledonu.

Dojatá Lucie Šafářová po postupu do semifinále Wimbledonu.,zdroj: Getty Images

A to dosud nepoznanou. "Byl to ten nejkrásnější okamžik, jaký jsem s tenisem zažila. Naposledy jsem na kurtu plakala štěstím, když jsme vyhrály Fed Cup. Sama za sebe ještě nikdy. Byl to úplně úžasný pocit!" rozplývala se Šafářová na terase All England Clubu po přesvědčivé výhře nad Ruskou Jekatěrinou Makarovovou 6:3 a 6:1.

Čtvrtfinále zvládla suverénně. Od začátku diktovala tempo výměn a razantní a přesnou hrou Rusku vůbec nepustila do zápasu. Svou herní i mentální sílu ukázala v koncovce 1. sady. Podávala na její zisk a prohrávala 0:40. "Tam jsem si mohla zápas zkomplikovat," připustila. Jenže to nedovolila a všechny brejkboly odvrátila. "Třemi esy! Dřív bych ten game asi prohrála. Teď jsem se zkoncentrovala a byla jsem schopná ho otočit," jásala 27letá hráčka.

A pochvalovala si, že dokázala udržet koncentraci, i když jasně vedla a nenechala se rozhodit myšlenkou na blížící se životní úspěch. "Hlavně ke konci zápasu to není úplně jednoduché, ale věděla jsem, že kdybych začala přemýšlet, že jsem takhle blízko semifinále Wimbledonu, koncentrace se úplně rozuteče. Snažila jsem se na nic nemyslet a jen hrát. Šlo to a dopadlo to skvěle," libovala si.

Je to úžasný, ale chci víc, říká odhodlaně Šafářová

Už v průběhu turnaje poslouchala otázky, jestli je schopná grandslam někdy vyhrát. "Jsem zase o krůček blíž," usmála se. Už jí scházejí jen 2, na letošním Wimbledonu přitom v 5 zápasech neztratila ani set! "Hraju dobře a cítím se tak. Semifinále je úžasný, i když chci samozřejmě ještě víc. Půjdu si za tím, a buď to vyjde, nebo ne," řekla před duelem s krajankou Petrou Kvitovou, jíž ještě nikdy v kariéře neporazila, všech 5 duelů ovládla její kamarádka.

Pyšný na ni je i její táta Milan, který spolu s hráččinou maminkou Janou dorazili den před zápasem. Únava z trmácení během předchozí noci z Brna do Vídně byla díky dceřině výkonu tatam. "Je to strašná radost a zadostiučinění! Každý si myslel, že to nedokáže. Jsem rád, že to zvládla," chválil ji otec Milan, učitel a tenisový kouč, který ji dříve vedl.

Když se po zápase poprvé se svou vítězkou potkal, objal ji a nechával se unášet emocemi. "To je sen, já tomu nemůžu věřit! Ale jak hráš, hlavně to jak hráš, o to jde. Kurnik šopa, proč jsi tak nehrála před 10 roky!" posteskl si naoko.

Šafářová patří dlouho k širší světové špičce, ale letos prožívá nejlepší sezonu. Na kurtu působí klidně, vyrovnaně a přitom hraje agresivně a suverénně. "Je v pohodě, asi se našla," mínila její maminka. "Je vidět, že si věří. Hlava se jí posunula o jedno patýrko nahoru, a to dělá vše," přidal otec.

Pivo za 170, to mě dojali, hlásil pan Šafář. Ale když je to semifinále…

Za zlepšením stojí několik věcí. Oba rodiče vyzdvihl spolupráci s kondičním trenérem Kristiánem Bajzou. "Ten jí strašně pomohl. Dřív šla nahoru – a pic, zranění ji potopilo a šla dolů. Teď má úplně jinou postavu a není tolik zraněná," podotkl Milan Šafář. "Je to jeho největší zásluha," přitakala jeho manželka. Dalším stavebním kamenem úspěchu je kanadský trenér Rob Steckley. "Je výbornej, pozitivní a fajn. Je vidět, že jim to funguje," dodala.

Šafář si pak na oslavu dceřina postupu do semifinále koupil v areálu All England Clubu 2 piva. Za jedno zaplatil 5 liber, skoro 172 korun. "To mě trošku dojali, ale je to semifinálový škopek, tak se to dá. Ještě půjdu možná na přídavek," usmál se.

Aby ne, první účast v semifinále grandslamu se musí oslavit. Ať to stojí, co to stojí…

Tagy: tenis sport Wimbledon 2014

Zdroje: ČTK