Putin má dalšího obdivovatele. Boxer Jones se zavázal k lásce k Rusku!

- Ostatní sporty autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Americký boxer Roy Jones, který během své kariéry vybojoval titul mistra světa ve čtyřech různých váhových kategoriích, dostal dnes v Moskvě průkaz občana Ruské federace. Ruské občanství získal Jones na základě dekretu, který v polovině září vydal prezident Vladimir Putin. Dnes odpoledne mu průkaz slavnostně předala federální migrační služba. Jones už se brzy i s rodinou přestěhuje do nové vlasti, když se veřejně zavázal k lásce k Rusku a k trvalému pobytu na území tohoto státu.

Roy Jones s vůdcem ruského "vládního" motorkářského gangu Noční vlci Zaldostanovem

Roy Jones s vůdcem ruského "vládního" motorkářského gangu Noční vlci Zaldostanovem,zdroj: Profimedia.cz

Jones získal v roce 1988 stříbro na olympiádě v jihokorejském Soulu a v roce 2003 se stal profesionálním mistrem světa v těžké váze organizace WBA. Vedle toho má ještě pásy pro mistra světa ve střední váze organizací WBA, WBC a IBF. Zkusil prorazit i v hudbě a ve filmu, před deseti lety vydal vlastní rapovou desku a zahrál si menší roli v trilogii Matrix.

Náklonností k Rusku a jeho prezidentovi se boxer netají. S přáním stát se ruským občanem se šestačtyřicetiletý Jones svěřil přímo Putinovi, když se s ním v srpnu setkal na Krymském poloostrově, okupovaném a anektovaném loni Ruskem.

Putin tehdy americkému boxerovi slíbil, že ruské úřady vyjdou s potěšením jeho přání vstříc. Jako podmínku Putin stanovil, že Jones musí "značnou část svého života" strávit v Rusku.

Ruský vůdce tak zřejmě chtěl předejít tomu, aby se opakovala historie s jinou mezinárodní celebritou - francouzským hercem Gérardem Depardieuem. Ten rovněž Putinovou zásluhou získal ruský pas a opatřil si dokonce byty v Moskvě a v mordvinském městě Saransku. V Rusku se ale objevuje jen zřídka a přestěhovat se tam, jak původně slíbil, prý nehodlá. Nedávno naznačil, že přesídlí do Běloruska.

Zda se Jones kvůli ruskému pasu vzdal amerického občanství, ruská média neuvádějí. Zákony Ruské federace to nepožadují.

Tagy: box

Zdroje: ČTK