Rosický už nepomůže reprezentaci ČR v kvalifikaci, necítí se fit

- Fotbal autor: Jakub Konečný

Fotbalová reprezentace se bude muset v závěrečných dvou zápasech kvalifikace mistrovství světa na Maltě a v Bulharsku obejít bez kapitána Tomáše Rosického. Záložník Arsenalu se omluvil na přání svého klubu, protože není úplně fit. Dočasný trenér národního týmu Josef Pešice místo něj povolal sparťana Bořka Dočkala.

Tomáš Rosický

Tomáš Rosický,zdroj: Getty Images

Rosický se po zranění lýtka v zářijovém duelu kvalifikace v Itálii sice v posledních zápasech už vrátil do sestavy Arsenalu, ale necítí se ještě stoprocentně zdravý.

"Tomáš stihnul zápas s Neapolí, ve kterém odehrál 60 minut, ale po zápase poraněné místo trošku cítil. Do nedělního utkání s West Bromwichem naskočil na 25 minut, i když neměl moc hrát. I po tomto utkání není úplně fit. Po zápase se se mnou spojil i trenér Arséne Wenger a dohodli jsme se, že na tenhle kvalifikační dvojzápas Tomáše brát nebudeme," uvedl dnes na tiskové konferenci manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

Pešice se Šmicrem vyšli Arsenalu vstříc i proto, že věří, že Rosický bude v reprezentaci po skončení kvalifikace pokračovat, byť po prohře v Itálii přemítal nad svou další budoucností v národním týmu.

"Pro nás je důležité, aby měl Tomáš chuť dál reprezentovat. Nechtěli jsme proto jít do nějakých sporů s Arsenalem, který se bojí, aby se jim Tomáš opět nevrátil zraněný. Kdyby se hrálo o všechno, tak by možná došlo k nějakému kompromisu, ale těžko předjímat. Tomáš teď dostane individuální plán a bude nohu posilovat," řekl Šmicer.

Pešice připustil, že ho neúčast Rosického hodně mrzí. "Člověk má určité představy a Tomáš v nich byl. Nemusíme se bavit o tom, jaký je to hráč a jaký má vliv na mužstvo. Ale byl bych nerad, aby to bylo položené na tom, že český národní tým je, nebo není Rosický," uvedl Pešice.

Pozici podhrotového hráče místo Rosického podle něj nejspíš zaujme sparťan Josef Hušbauer. "Hrál na tomhle místě v Maďarsku a zvládl to. Ve Spartě hraje jednu z vůdčích rolí, je to mladý, perspektivní hráč. Teď bude mít jednu z prvních šancích to dokázat i v reprezentaci. Stejně jsem počítal s tím, že by hrál s Rosickým," prohlásil Pešice.

Rosický není jediným hráčem, který na poslední chvíli vypadl z Pešiceho výběru. Brankář Sparty Tomáš Vaclík si podvrtl koleno a v nominaci ho nahradil Jan Laštůvka z ukrajinského Dněpropetrovsku. "Pravděpodobně nestihne dnešní trénink a dorazí až večer," uvedl Pešice.

Čeští fotbalisté už prakticky ztratili naděje šance na postup na světový šampionát. Dva zápasy před koncem mají na druhou příčku ve skupině, z níž by mohla vést cesta do baráže, čtyřbodové manko. Navíc by potřebovali souhru výsledků v dalších skupinách. Národní tým se představí 11. října na Maltě a o čtyři dny později zakončí kvalifikaci v Bulharsku.

Pešice před svou premiérou v roli hlavního trenéra reprezentace ještě úplně nevdává postupové naděje. "Řekl jsem hráčům, že ještě žije teoretická šance na postup. Naším úkolem je zvládnout ty zápasy co nejlépe a pokusit se zažehnout tu jiskřičku, kdyby náhodou soupeři zaváhali. Ale jak Bulhaři, tak Dánové mají opratě pevně v rukou," připustil nástupce Michala Bílka.

Dnes odpoledne povede tým na prvním tréninku na Strahově. Na Maltu, do dějiště pátečního předposledního utkání kvalifikace, odletí Češi ve středu odpoledne.

Tagy: Arsenal Londýn Česká fotbalová reprezentace kvalifikace MS 2014

Zdroje: ČTK