Rusové mají v nominaci na MS jen pět hráčů z NHL, hvězdy chybějí

- Sport autor: Jakub Procházka

Jen pětici hráčů z NHL má v pětadvacetičlenné aktuální nominaci na mistrovství světa na Slovensku trenér hokejistů Ruska Vjačeslav Bykov. Největší hvězdy ruského hokeje posledních let Ovečkin, Malkin a Dacjuk chybějí. Další star - Ilja Kovalčuk z New Jersey na Slovensku hrát bude.

Po vystoupení na Českých hrách v Malmö a Brně zůstali mezi vyřazenými hráči také mladí útočníci Jevgenij Dadonov z Floridy a Vladimir Žarkov z New Jersey. 

Z akvizic z NHL, které se na turnaji představily, tak zůstal jen forvard Alexandr Burmistrov z Atlanty. Jinak bude mít Bykov k dispozici další čtveřici, které dal volno na odpočinek. Největší hvězdou je Ilja Kovalčuk z New Jersey, dvojnásobný mistr světa, který loni uzavřel s Devils patnáctiletý kontrakt na rovných 100 milionů dolarů. V útoku se představí také Nikolaj Kuljomin z Toronta a obránci Fjodor Ťutin z Columbusu a Dmitrij Kulikov z Floridy. 

Úvodní zápas Rusů? Repríze loňského semifinále

Kádr sborné navíc rozšířilo trio z týmu vítěze Kontinentální ligy - útočníci Alexandr Radulov, Sergej Zinovjev a obránce Dmitrij Kalinin. Z týmu naopak vypadli vedle Dadonova a Žarkova také další forvard Denis Paršin z CSKA Moskva, Vadim Šipačev z Čerepovce, Arťomij Panarin z Čechova a obránci Jevgenij Birjukov z Magnitogorsku a Jakov Rylov z Nižněkamsku. 

Sborná vstoupí do mistrovství světa v pátek v 16:15 v Bratislavě proti Německu, v dalších zápasech v základní skupině A narazí v neděli ve stejném čase na Slovinsko a v úterý od 20:15 změří síly s domácím Slovenskem. 

Nominace Ruska na MS na Slovensku (29. dubna - 15. května): 

Brankáři: Vasilij Košečkin (Čerepovec/KHL), Konstantin Barulin (Mytišči/KHL), Jevgenij Nabokov (bez angažmá)

Obránci: Konstantin Kornějev, Alexej Jemelin, Ilja Nikulin (všichni Kazaň), Vitalij Aťušov (Magnitogorsk/KHL), Nikolaj Bělov (Nižněkamsk/KHL), Denis Grebeškov (Petrohrad/KHL), Dmitrij Kalinin (Ufa/KHL), Dmitrij Kulikov (Florida/NHL), Fjorod Tjutin (Columbus/NHL).

Útočníci: Alexej Morozov, Danis Zaripov, Alexej Těreščenko (všichni Kazaň/KHL), Alexandr Radulov, Sergej Zinovjev (oba Ufa/KHL), Jevgenij Arťuchin, Maxim Afinogenov (oba Petrohrad/KHL), Konstantin Gorovikov (Dynamo Moskva/KHL), Vladimir Tarasenko (Novosibirsk/KHL), Alexej Kajgorodov (Magnitogorsk/KHL), Alexandr Burmistrov (Atlanta/NHL), Ilja Kovalčuk (New Jersey/NHL), Nikolaj Kuljomin (Toronto/NHL).

Tagy: Rusko hokej nominace MS

Zdroje: ČTK