Rychlobruslařka Sáblíková potvrdila na Mistrovství světa dominanci na pětce

- Ostatní sporty autor: Lucie Hyblerová

Rychlobruslařka Martina Sáblíková potvrdila na mistrovství světa v Soči svoji dominanci na trati 5000 metrů a suverénně ovládla svůj poslední závod sezony. Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru získala nejlepším časem sezony jubilejní desátou zlatou medaili ze světových šampionátů. Druhá byla Nizozemka Ireen Wüstová, která vybojovala v Soči již čtvrtou medaili. 

Martina Sábliková

Martina Sábliková,zdroj: Archiv

Pětadvacetiletá Sáblíková opanovala na nejdelší trati všechny vrcholné závody od roku 2007, kdy pětku vyhrála na MS v Salt Lake City. Dnes v Soči neměla konkurenci a druhou Wüstovou porazila o 8,65 sekundy, když se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut. Hned od startu nenechala nikoho na pochybách, že porazí i nejúspěšnější ženu šampionátu Wüstovou, která startovala o dvě rozjížďky před ní. 

"Je to úžasné, protože po problémech, které jsem měla, má tohle zlato pro mě obrovskou cenu," řekla Sáblíková novinářům. Česká rychlobruslařská hvězda v zimě měla potíže se zády, nemohla několik týdnů ideálně trénovat a vynechala řadu závodů včetně vícebojařského MS. 

Dnes ale podala vynikající výkon a o více než dvě sekundy překonala svůj nejlepší čas sezony. "Takový čas jsem nečekala. Podle toho, jak jela Ireen a jak jely ostatní, tak to byl obrovský rozdíl. Dneska na tréninku jsme pilovali techniku a měla jsem měla v hlavě to, co Petr (trenér Novák) říkal - abych jela dobře technicky. Jelo se mi fakt výborně. Vůbec nevím, co k tomu mám říct," přiznala Sáblíková. 

Bez problémů se vyrovnala i s tím, že Wüstová před ní zajela solidní čas. "Věděla jsem, že musím jet, že nemám na co čekat," řekla. Musela si ale dát pozor na zkušenou Claudii Pechsteinovou z Německa, s kterou jela v rozjížďce. "Nevěděla jsem, jakou má taktiku. Samozřejmě jsem očekávala atak, pak když mi hlásil Petr kola, tak jsem tomu nevěřila," uvedla. 

Šampion prohrál o 2,02 sekundy

Kouč Petr Novák přiznal, že jeho svěřenkyni nabudilo i prohlášení Wüstové, že pětku vyhraje. "Trochu Martinu vytočilo a řekla si, tohle je moje distance. To je moje a na té jsem už dlouho neprohrála. Takže jela tak disciplinovaně, že jsem ji dlouho jet neviděl," přiznal Novák. 

V Soči se dnes dařilo i Karolíně Erbanové, která obsadila páté místo na 1000 metrů a připsala si nejlepší výsledek mezi dospělými na vrcholné akci. Zlatou medaili vybojovala domácí Ruska Olga Fatkulinová. 

"Musím říct, že jsem spokojená, že jsem zakončila sezonu takhle než výsledkem jako v Erfurtu nebo Heerenveenu (dvakrát osmé místo). Je ale pravda, že jsem si říkala, že kdyby se zadařilo, mohlo to klidně na medaili být. Na sprintu se to strašně střídá. Fatkulinovou jsem několikrát porazila, ona tady vyhrála," řekla česká reprezentantka novinářům. 

Dvacetiletá Erbanová obsadila v této sezoně na kilometru třetí místo v celkovém hodnocení Světového poháru, a tak v Soči byla jednou z medailových kandidátek. Startovala v předposlední rozjížďce společně s vítězkou SP Heather Richardsonovou z USA, kterou ve finiši těsně předstihla, a v průběžném pořadí v tu chvíli byla třetí. 

"Už jsem myslela, že ji nepředjedu. Pak jsem se tam nějak vmáčkla... Jsem ráda, je to zase o místo lepší. V pátek šestá, dneska pátá, zítra by mohlo být čtvrté místo. Škoda, že se nejede v pondělí," pousmála se Erbanová, kterou v neděli čekají závody na nejkratší trati 500 metrů. 

Po Erbanové a Richardsonové se na start postavily další Američanka Brittany Boweová a Christine Nesbittová z Kanady a českou reprezentantku předstihly. Boweová byla nakonec třetí, Nesbittová čtvrtá. Prvenství zůstalo Fatkulinové, která porazila Wüstovou o 0,27 sekundy. Erbanová časem 1:16,09 zaostala za ruskou vítězkou o 65 setin, od bronzu ji dělilo 22 setin. 

Trenér Novák přiznal, že doufal v medaili. "Protože po včerejšku jsem věděl, že pojede dobře. Ale ostatní taky jely dobře. Skoro si říkám, že to páté místo je lepší než to čtvrté, to by nás asi mrzelo víc," řekl. 

Potěšilo ho, že Erbanová zvládla patnáctistovku i kilometr. "Kdyby zajela špatně, říkala by mi: 'Vidíš, včera jsem neměla jet tu patnáctistovku'. Když jsem kdysi řekl, že bude na olympiádě bojovat o medaile, tak byla naštvaná a říkala: 'Neříkej mi to, to nemůžeš vědět'. Dneska už sama ví, že o to může bojovat," dodal. 

V závodě mužů na 10.000 metrů utrpěl nečekanou porážku Nizozemec Sven Kramer. Osmnáctinásobný šampion prohrál o 2,02 sekundy s krajanem Jorritem Bergsmou a vůbec poprvé na MS od debutu v roce 2007 neproměnil start na dlouhých tratích ve vítězství. Na třetím místě završil absolutní triumf Nizozemců obhájce prvenství Bob de Jong.

Tagy: rychlobruslení

Zdroje: ČTK