Sáblíková má jasno: z MS chce dvě medaile. Bojí se jen své hlavy

- Ostatní sporty autor: Petr Hašek

Rychlobruslařka Martina Sáblíková má o svých ambicích pro světový šampionát, který začíná v nizozemském Heerenveenu už ve čtvrtek, jasno. Domů chce odjíždět se dvěma medailemi na krku. V Mekce rychlobruslení si tradičně nejvíc věří v závodech na 3000 a 5000 metrů.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková

Rychlobruslařka Martina Sáblíková,zdroj: Profimedia.cz

„Pětku a trojku beru jako hlavní disciplíny. Chtěla bych zabojovat o placku,“ potvrdila Sáblíková na svém oficiálním webu. Do šampionátu vstoupí hned úvodní den právě závodem na tři kilometry. „Jakákoliv medaile pro mě bude super,“ doplnila.

Poslední závody na této trati se ovšem trojnásobné olympijské šampiónce vydařily. V Heerenveenu i Hamaru si za nejrychlejší čas připsala maximální počet bodů do průběžného hodnocení Světového poháru. Na MS ale Sáblíková nepovažuje zisk cenného kovu za automatický.

„Bylo by super, kdyby to vyšlo. Pokud by se to nepodařilo, tak zůstanu v klidu. Už jsem taky šla na pětku po čtvrtém místě z trojky. Bude záležet, jak mi to v danou chvíli sedne. Hlavně se nesmí zbláznit hlava. To pak přestanu myslet na techniku a jedu jen za časem. Občas se mi to stává,“ přiznala svěřenkyně Petra Nováka. Výhodou pro ni může být fakt, že prostřední v Nizozemsku dobře zná. „Nic by mě snad nemělo překvapit.“

Kromě trojky a pětky plánuje Sáblíková start ještě na 1500 metrů a v závodě s hromadným startem. „Na patnáctistovce to bude na medaili hodně těžký. Než se rozhýbu, tak od rychlejších holek dostávám hroznou šišku. Mám oproti nim pomalou první třístovku. Každé místo v desítce bych brala. A hromaďák, to je úplná loterie, tam se nedá nic plánovat,“ ví držitelka  sbírce 15 medailí z MS na jednotlivých tratí a vícebojů.

Viróza už odezněla

Na přelomu ledna a února skolila Sáblíkovou na Světovém poháru v Hamaru viróza, kvůli které musela svůj program s ohledem na zdravotní problémy omezit. Nachlazení už je ale pryč.

„Z Hamaru jsme se přesouvali na trénink do Německa, tam jsem jeden den raději nešla vůbec na led. První dny to bylo hrozné, špatně se mi dýchalo. Měla jsem hroznou rýmu i kašel. Ale po třech dnech se vše zlepšilo a teď už jsem v pořádku,“ ubezpečila sedmadvacetiletá rychlobruslařka.

Tagy: rychlobruslařka rychlobruslení

Zdroje: ČTK