Sáblíkové vyklouzla šance na obhajobu už po úvodní pětistovce. Trojka nepomohla

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 1. 2017 11:38) - Ostatní sporty autor: von

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila pátá v závodě na 500 metrů a druhá na 3000 metrů na mistrovství Evropy ve víceboji. Obhájkyně prvenství ztrácí v Heerenveenu na vítězku obou disciplín Ireen Wüstovou v přepočtu 3,16 vteřiny. Sáblíková věří, že se jí podaří udržet alespoň medailovou pozici. Další Češka Nikola Zdráhalová je průběžně desátá.

Obhajoba titulu mistryně Evropy ve víceboji se Martině Sáblíkové v nizozemském Heerenveenu asi nepodaří

Obhajoba titulu mistryně Evropy ve víceboji se Martině Sáblíkové v nizozemském Heerenveenu asi nepodaří,zdroj: Profimedia.cz

"Zatím je to docela dobré. Pětistovka byla super, až na úvodní stovku. Trojka 4:04 je taky docela slušné. Sice se mi v průběhu jízdy zdálo trošku o čertech. Ve hře o medaile jsem, ale asi si spíše budu hájit, aby nikdo nepřiskočil zezadu," řekla Sáblíková.

Devětadvacetiletá česká reprezentantka se na pětistovce představila v sedmé z deseti rozjížděk a stejně jako na loňském MS v Berlíně se utkala ve dvojici s Antoinette de Jongovou z Nizozemska, s kterou prohrála. Zajela čas 40,18, který jí v té době stačil na druhé místo, následně ale klesla na pátou pozici.

"Je to docela dobrý čas. Nejsem moc spokojená se stovkou, ta mohla být rychlejší. Ale vzhledem k tomu, že jsem ji moc netrénovala, tak to nebylo až tak špatné. Uvidíme dál," řekla Sáblíková, která měla v závěru roku problémy s pravým kolenem a netrénovala proto starty.

Obhájkyně prvenství se cítila na ručník

Na trojice se poté utkala s Wüstovou v závěrečné rozjížďce a zajela čas 4:04,73, díky kterému se posunula na průběžně třetí pozici. Za svou největší rivalkou posledních let zaostala o 80 setin sekundy. V celkovém hodnocení je před svěřenkyní trenéra Petra Nováka i De Jongová.

"Potvrzuje se to, co jsem říkala ve čtvrtek, že má Ireen výbornou formu. Když jsem viděla, jak mi na trojce ujíždí a po třech kolech jsem dostávala sto metrů, tak jsem doufala, že tam Petr (trenér Novák) hodí ručník. To bylo hrozné," řekla Sáblíková, která v hale Thialf usiluje o desátou medaili z kontinentálního šampionátu.

Přestože v průběhu trojky na Wüstovou ztrácela přes pět vteřin, nakonec v závěru ztrátu výrazně snížila. "Petr mi zakřičel, že jsem zajela kolo rychleji než ona, tak jsem dostala energii a říkala si, že to stáhnu alespoň na padesát metrů," dodala s úsměvem.

Rozhodne sobota

Dvacetiletá Zdráhalová byla na pětistovce šestá, na trojce dvanáctá a celkově jí patří desáté místo. "Zatím to vypadá dobře. Chtěli jsme, aby skončila do třináctého místa, teď je cílem udržet se v desítce," řekl Novák.

"Takhle vysoko jsem na Evropě nikdy nebyla, takže jsem zatím spokojená. Uvidíme, jak to bude vypadat v sobotu. Hlavně nesmím přepálit začátek patnáctistovky," uvedla Zdráhalová.

Program vícebojařského ME pro Sáblíkovou a spol. pokračuje v sobotu závody na 1500 a 5000 metrů. Do sprinterských soubojů vstoupí Karolína Erbanová a mezi muži se do čtyřboje zapojí Sebastian Druszkiewicz.

Tagy: rychlobruslení

Zdroje: ČTK