Šéf FIFA Blatter byl očištěn z podezření, že přehlížel korupci

- Sport autor: Danica Klein

Etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA vyšetřující korupci očistila prezidenta Seppa Blattera. Kvůli podezření z uplácení naopak podle agentury AP dočasně suspendovala jeho bývalého protikandidáta v nadcházejících volbách Mohameda bin Hammáma.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Komise oznámila verdikt a já její rozhodnutí komentovat nebudu," uvedl Blatter. "Řeknu jen jedno. Je mi líto, že v posledních dnech a týdnech obraz FIFA v očích fanoušků velmi utrpěl," dodal pětasedmdesátiletý funkcionář.

Uplácení nenahlásil

Jednání komise však zpochybnil Warner, který prohlásil, že byla zaujatá a zneužila svých pravomocí. Suspendovaný viceprezident FIFA navíc uvedl, že Blatter dal CONCACAF jako dar milion dolarů, přestože neměl svolení od finanční komise, nad čímž se podle něj pozastavil i prezident UEFA Michel Platini.

Bin Hammám je podezřelý, že se v polovině května sešel s lídry konfederace pro Severní a Střední Ameriku CONCACAF v čele s Warnerem a snažil se je před volbou ovlivnit úplatkem 40 tisíc dolarů. Dvaašedesátiletý Katařan, jenž stojí v čele asijského fotbalu, to popřel a zároveň obvinil Blattera, že o schůzce věděl, ale nic nepodnikl a možné uplácení nenahlásil.

"I kdybychom předpokládali, že mu (Blatterovi) o tom někdo řekl, nebylo jeho povinností cokoli hlásit. V tu chvíli nikdo pravidla neporušil," uvedl předseda etické komise Petrus Damaseb.

Jediný kandidát

Kandidaturu na post prezidenta FIFA Bin Hammám stáhl jen pár hodin před dnešním zasedáním etické komise. Před volbou, která proběhne podle plánu ve středu, tak zůstal jediný kandidát - současný předseda Blatter, který je v čele FIFA od roku 1998.

Tagy: fotbal FIFA

Zdroje: ČTK